گرافیک نت؛ به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، کیانوش غریب پور با اعلام این خبرگفت: روز گذشته داوری بخش رقابتی توسط پریسا تشکری، پژمان رحیمی‌زاده و مجید کاشانی برگزار شد و از میان  438 اثر رسیده از 167 هنرمند 39 طرح برای اکران شهری انتخاب و به سازمان زیباسازی ارائه شد.

وی افزود: از آنجا که سازمان زیباسازی شرایط اکران آثار شهری را بر عهده دارد در مورد حضور آثار انتخاب شده در سطح شهر نیز شورای اکران سازمان تصمیم گیری خواهد کرد.

غریب پور با اشاره به بخش مدعوین و کارگاه‌های آموزشی طرح «به پیشواز بهار می رویم» گفت: تعدادی آثار نیز به طراحان حرفه‌ای سفارش داده شده است که آنها نیز بزودی به شورای اکران سازمان زیباسازی ارائه خواهد شد. همچنین دو کارگاه گرافیک و تصویرسازی با حضور آرش تنهایی و حمیدرضا بیدقی در بخش «دیدار نو» برگزار شد که آثار این کارگاه نیز در بخش هنرجویی حضور داشتند و داوری شدند.

این طراح و گرافیست باسابقه با اشاره به کیفیت آثار انتخاب شده برای اکران در نوروز سال 1393 گفت: اگر بخواهیم از لحاظ حرفه‌ای با این موضوع برخورد کنم باید بگویم آثار انتخاب شده در سطح قابل قبولی هستند و 90 درصد آثار می توانند در سطح شهر اکران شود و بر زیبایی شهر بیفزایند. اما باید به این نکته توجه داشت از آنجا که در بحث گرافیک فرهنگی تاکنون تجربه جدی نداشتیم تا رسیدن به سطح کیفی و استاندار در زمینه گرافیگ فرهنگی شهری کمی فاصله داریم و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم. ما در فرصت کمی که داشتیم سعی کردیم معیارهایی را در این بخش مشخص کنیم تا در کنار گرافیک تبلیغاتی، بحث گرافیک فرهنگی نیز معیاری مشخص پیدا کند.

وی افزود: در ارزیابی گرافیک فرهنگی شهر تهران اکنون نمی‌شود امتیاز بالایی را برای تبلیغات فرهنگی در نظر گرفت، زیرا فضای تبلیغاتی ما نیز بیشتر برای سواره روهاست و تاکنون در زمینه تبلیغاتی برای پیاده‌ ها که نیازمند صبر است در نظر گرفته نشده است ما در طرح «به پیشواز بهار می رویم» به این موضوعات نیز توجه کردیم اما نیازمند تغییر در زمینه زیرساخت‌ها نیز هستیم تا به لحاظ حرفه ای پیشرفت کنیم. اما بطور کلی آثاری که در این طرح ارائه شده اند در سطح قابل قبولی قرار دارند.

غریب پور در پایان گفت: نکته جالب دیگری نیز که در این طرح قابل توجه است حضور 167 هنرمند از سراسر کشور است و با توجه به اینکه این طرح برای شهر تهران اجرا می شود بیانگر این موضوع است که تهران به عنوان پایتخت ایران مرکز تجمیع فرهنگ و اقوام مختلف ایرانی است و هنرمندان نیز به این موضوع توجه نشان داده اند و مدیریت شهری نیز موظف می‌شود که در پیام رسانی و الگو گرافیکی شهر به این زمینه توجه و در جهت ارتقا نگاه بصری شهروندانتلاش کند.

لازم به ذکر است اسامی هنرمندان راه یافته به بخش «دیدار نو» به ترتیب حروف الفبا به این شرح هستند. مصطفی احسانی فریمانی، صدیقه احمدی باصیری، ساره ارباب معروف2 اثر، افسانه آسایش، محمد افشار2 اثر، ابوالفضل آقایی، رضا باباجانی، راهله برخورداری، سمن پورزنجانی، محمد تقی پور، سید حسین جعفرنژاد، محمود حسینی، سحر خراسانی، رضا دالوند، وجیهه دانا سیدآبادی، مهشید راقمی، مهناز شیرمحمدی، بابک صفری، نجوا عرفانی، احمد عزیزپور، هدایت علیپور، جمهوره علیزاده، سمانه کاملی2 اثر، حمیده محبی، فاطمه محمدی ماکلوانی، مهسا مختاری آزاد2 اثر، رضوانه مرادی، علی معصوم بیگی2 اثر، عاطفه ملکی جو، سید مهدی موسوی، علیرضا نعمت الهی، رضا نبی زاده2 اثر و تکتم همتی.

 طرح پیشواز بهار سال 1393 به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، در هفت بخش، «دیدار نو»، «رفتار نو»، «خیال نو»، «رنگ نو»، «سامان نو»، «سیمای نو» و «اندیشه نو» برگزار می شود.