گرافیک نت؛ به گزارش روابط عمومی معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، این نمایشگاه شامل مجموعه گرد آوری شده توسط مهندس علی افشاری ، مجموعه دار دوربین ها و لنز های لایکا می باشد .

این مجموعه شامل، 12 دستگاه دوربین دست ساز و 11 لنز لایکا می باشد که در طی 99 سال گذشته ساخته شده است.

موزه عکسخانه شهر با توجه رویکرد تخصصی و با هدف آشنایی هر چه بیشتر هنرجویان و هنرمندان و مجموعه داران  با سیر تاریخی ساخت لنز و دوربین در جهان، اقدام به برپایی نمایشگاه 99 سال با دوربین های لایکا را نموده است.

این نمایشگاه تا 30 بهمن ماه ادامه دارد. علاقه مندان می توانند همه روزه به استثنای ایام تعطیل از ساعت 9 تا 17 و روز های پنج شنبه 9 تا 13 به موزه عکسخانه شهر واقع در میدان هفت‌تیر، خیابان بهار‌شیراز، بوستان بهار‌شیراز مراجعه نمایند و یا با شماره 88848993 تماس حاصل نمایند.

علی افشاری، مجموعه دار دوربین و لنز های لایکا،  دانش آموخته رشته اوپتومکانیک و الکترونیک است . او جزو آخرین فارغ­التحصیلان انستیتو دوربین عکاسی National Camera در شهر دنور ایالات کلورادو از آمریکاست که بعد در شرکت کانن تعلیم دید و سال ها تعمیر کننده دوربین های اتو فوکاس کانن بود.

علاقه او به صنعت اوپتیک او را به کار در کمپانی لنز سازی ویویتار Vivitar کشاند و برای کسب تجربه عملی الکترونیک در کمپانی تلداین Teledyne به طراحی مدارهای دیجیتال پرداخت. آخرین تجربه کاری او کار روی سفینه های فضایی در JPL بود که یکی از ارگان های ناسا NASA است.

وی با دانشمندانی مثل النور هلین Elenor Helyn در کشف سیاره های آستروید روی دوربینهای تلسکوپهای اشمیت پالومار کار کرد و چند سال در تیم منجم معروف جیم وستفال James Westphal روی تلسکوپ فضایی مشغول به کار بود .

مهندس افشاری پس از انجام چندین اختراع موفق در صنعت اوپتومکانیک و میکروسکوپ اتمی شرکتی را تاسیس نمود که به مدت 15 سال در زمینه تولید و فروش قطعات در آمریکا و اروپا فعالیت می کرد.

این مجموعه دار، مولف چندین کتاب و مقاله در مورد اوپتومکانیک و دوربین عکاسی است و در حال حاضر مشغول نگارش کتابی چند جلدی در مورد دیزاین دوربین ها و لنزهای لایکاست.

 وی سی سال تجربه تراشکاری دقیق و سی ان سی CNC را دارد و سازنده چندین طرح دوربین عکاسی با دست است که مورد توجه ژورنال تکنیک عکاسی ژاپن Photo Technical Industries قرار گرفته و به چاپ رسیده است. علی افشاری در سن شانزده سالگی اولین آپارات هشت میلیمتری خود را ساخت و علاقه زیادی به کارگردانی سینما دارد  و در کار با دوربینهای اریفلکس Arriflex و رد Red تجربه دارد.

 او چندین فیلم مستند یک ساعته ساخته وهم اکنون مشغول ساخت و تکمیل فیلمی در مورد صنعت ساعت سازی است .