گرافیک نت؛ عصر روز جمعه 20 اسفند، پرونده هشتمین تصویر سال بسته شد. خانه هنرمندان از ظهر، میزبان حضور پرشمار هنرمندان تصویری از شهرهای مختلف بود. جوان‌ها و میان‌سال‌ها؛ ساعت از چهار عصر گذشته بود. تصویری‌های دوره‌ی هشتم، محوطه‌‌ی ورودی و حتا داخل حوض خانه‌ی هنرمندان جمع شدند تا در قاب سیاره‌ای ساسان توکلی جای گرفته و در تاریخ جشن‌های تصویر سال ماندگار شوند.
گزارش تصویری این مراسم را اینجـــــا ببینید.به گزارش دبیرخانه تصویر سال، همه‌ی دیوارهای خانه هنرمندان ایران، از هفتم اسفندماه با تصویر پر شده است؛ چه عکس و پوستر و چه کاریکاتور؛ همه‌ی زمان‌های نمایش تنها تالار نمایش این خانه هم به فیلم اختصاص پیدا کرده بود. روز جمعه، اما همه‌ی فضاها، از راه‌روها گرفته تا گالری‌های بهار و تابستان، پاییز و زمستان، نامی و میرمیران، نیلوفر و ممیز را خود تصویرسازان پرکرده بودند.

رامبد جوان – بازیگر و کارگردان سینما - اجرای مراسم پایانی هشتمین تصویر سال را برعهده داشت و رضا رخشانی او را همراهی می‌کرد. رامبد جوان با اجرای متفاوت و شادی بخش خود به بهانه‌های مختلف حاضران در مراسم را به وجد می‌آورد. او با روش‌های خلاقانه و بداهه‌سازی های ویژه خودش در اعلام اسامی نفرات برگزیده، شکل دلنشینی از اجرای مراسم‌های این‌گونه را ارائه کرد و حتا در قسمتی از برنامه، حاضران خواست به مدت ده ثانیه با صدای بلند بخندند. البته در این میان حضور رضا رخشانی و حرکات متفاوت نمایشی او در نحوه‌ی عرضه‌ی تندیس‌ها و دیپلم‌های افتخار و تقدیر به اهداکنندگان جوایز و نیز نوازندگی پیانو به‌عنوان موسیقی متن از ویژگی‌های مراسم پایانی بود.

به‌رسم همیشه، گزارشی تصویری از روند برپایی هشتمین دور از جشن تصویر سال با تدوین ساسان توکلی نمایش داده شد. سیف‌اله صمدیان –برگزارکننده جشن تصویر سال- گزارشی کلی و کوتاه ارایه داد. او از همان ابتدا به‌شوخی، خودش را رامبد جوان معرفی کرد و رامبد را صمدیان نامید. کنایه او به سختی کار برگزاری اتفاقی بزرگ با حضور بیش از 2500 شرکت‌کننده بود.

او گفت: از اول قرار نبود این همه شرکت‌کننده داشته باشیم؛ از دور اول که 120 هنرمند برگزیده را دور هم جمع کردیم می‌خواستیم همان راه را ادامه دهیم، اما حالا کار ما به‌جایی که تعداد میهمان‌ها به بیش از 2500 نفر رسیده است.

برگزار کننده‌ی هشت دوره جشن تصویر سال افزود: ما مسوولیم به همه عواطف، خواسته‌ها و انتظاراتی که این قشر از جامعه‌ی هنری ایران دارند، جوابی حداقل انسانی بدهیم. اما به خاطر عدم امکانات مساوی برای همه به ویژه در ارایه اثار هنری و نیز به‌خاطر عدم دلسوزی بعضی از مسوولان فرهنگی، کار به اینجا رسیده است که جشن تصویر سال تا این حد پرحجم شده است و بیش از ظرفیت اخلاقی برای جوابگویی این همه جوان مشتاق و مستعد.

او با اشاره به حضور هنرمندانی که در خارج از تالار بتهوون در دیگر فضاهای نمایشگاهی و راه‌پله‌ها مراسم را پی‌گیری می‌کردند افزود: واقعا خجالت آور است که ما در خانه هنرمندان، در جشنی با 2500 شرکت‌کننده، عده‌ی زیادی را بیرون نگه داریم و تنها 150 نفر را تنها در سالن موجود راه بدهیم. مساله‌ای که به‌خاطر آن، در روز اول از خیر مراسم افتتاحیه گذشتم، چون امکان پذیرایی انسانی را با این امکانات نداشتیم.

دبیر هشتمین جشن تصویر سال گفت:‌ البته، از مجموع 2500 نفر، آثار بیش از 1700 نفر حذف شد و این درحالی بود که می‌دانستیم ارایه تنها یک اثر از بسیاری از هنرمندان به‌ویژه جوان‌ترها می‌تواند باعث ایجاد انرژی یک‌ساله برای ادامه کارهای هنری باشد.

صمدیان عنوان کرد: ظاهرا قرار است سالن ناصری را به‌صورت سینما تک دربیاورند. امیدوارم در شرایطی که خانه هنرمندان فضای ایده‌آل و آرامی برای ارایه آثار هنرمندان مستقل است، این سالن، تنها به‌صورت سینما تک نباشد و برای مراسم‌های این‌چنینی هم در اختیار هنرمندان قرار بگیرد.

او ادامه داد: امسال خیلی کارها می‌خواستیم انجام دهیم. مهمترین‌ آن، نمایشگاه هنر تبلیغات بود. جایی که تصویر، حضوری ایده‌آل جهانی ندارد. اکثر آگهی‌های تبلیغاتی به‌ویژه تیزرهای تلویزیونی و سینمایی در ایران در شان پشتوانه فرهنگی و هنری ایران نیست. از آنجا که امکان اجرای تکنیکی کار در سه هفته آخر سال 89 مهیا نشد، بنابراین تصمیم گرفتیم نمایشگاه هنر تبلیغات را را در سال آینده به شکلی مطلوب که تمام جزییات آن نیز پیش‌بینی شده است، اجرا کنیم. زمان و امکانات محدود این دوره امکان برگزاری کارگاه های آموزشی نظیر آنچه که می‌خواستیم به کمک علی‌اکبر شیرژیان و دوستانش درباره فتوژورنالیزم انجام دهیم میسر نشد. علاوه بر این‌ها به‌خاطر محدودیت مکان نمایش فیلم، از خیر نمایش بسیاری از فیلم‌ها به ویژه بخش مرور بر آثار برگزیده‌ی دوره‌های قبل هم گذشتیم.

صمدیان تاکید کرد: برای دلخوشی آنها که در نمایشگاه نیستند، نمی‌گویم، بلکه معتقدم زیباترین جایزه، جایزه‌ای است که هنرمند در هنگام خلق اثر خودش به خودش می‌دهد. یعنی لذتی استثنایی که فقط از برخود صادقانه و توام با عشق درونی شده‌ی هنرمند به‌دست می‌آید. اگر حواسمان به پاکتی باشد که در مراسم اهدای جایزه چه اسمی از آن خارج می‌شود، حتا اگر جزو برندگان هم باشیم همیشه طلبکار باقی می‌مانیم و آن حس و شیرینی ماندگار را از خودمان دور کرده‌ایم.

او گفت:‌ طبیعتا ما امکان راضی کردن همه را نداشتیم. عکس‌های امسال در سه رده‌بندی کیفی عالی، خوب و نسبتا خوب، قرار داشتند. از نظر من حتا یک‌سوم کارهایی که روی دیوار هستند، می‌توانست نباشند. امیدوارم دفعه آخری باشد که این قول را به خودم می‌دهم که از سال آینده بسیار فشرده‌تر و جدی‌تر از این، آثار را انتخاب خواهم کرد.

سیف‌اله صمدیان، از محمد رازدشت و حضور پررنگ و کمک‌رسانش در همه‌ی دوره‌های گذشته جشن تصویر سال، و نیز از زنده‌یاد کوروش ابوطالب امام هم یادکرد که صبح امروز مراسم سالگرد او بر مزارش برگزار شد. صمدیان به‌سنگ قبر ویژه‌ی کوروش امام اشاره کرد که تصویر دوربینی حک شده بر سنگ است که داخل لنز آن آیینه‌ای کار گذاشته شده است تا عکاسی که تا آخرین لحظات عمرش، حتا در بستر بیماری طولانی‌اش از عکاسی دست نمی‌کشید، به تنها آرزویش برسد. کسی وصیت کرده بود سنگ قبرش تنها آیینه‌ای باشد بدون هرگونه نوشته‌ای.

پخش قطعه‌‌های خاطره‌انگیز "ساری گلین" و "ماما" از اجرای کنسرت مشترک علیزاده و گاسپاریان، تنها موسیقی‌های پخش شده در برنامه مراسم پایانی نبودند، چراکه رضا رخشانی در میانه‌های برنامه به هر بهانه‌ای، با اشاره‌ی رامبد جوان، پیانوی سیاه‌رنگ روی سن را به‌صدا درمی‌آورد و قطعه کوتاهی داخل و خارج از نت می‌زد.

کلیپی از زنده‌یاد محمد رازدشت هم روی پرده رفت. رویا رازدشت –دخترش- آن‌را ساخته بود. زنده‌یاد رازدشت در این کلیپ خودش در بهشت زهرا بر سر قبرهای خالی قدم می‌زند و دنبال جای خودش می‌گردد. کلیپ‌هایی جام‌جهانی و انقلاب مصر هم –به انتخاب محمد فرنود از آثار عکاسان آژانس عکس سیپا - نشان داده شد که فرزاد خوشدست آنها را آماده نمایش کرده بود. سپس صمدیان، با نشان دادن عکسی از محمد فرنود در بیمارستانی در فرانسه با اشاره به تلاش‌های زیاد او در جمع‌آوری تصاویر برتر سال درباره‌ی وقایع اخیر جهان برای چاپ در کتاب تصویر سال از عمل جراحی اخیر چشم فرنود هم یاد و برای او آرزوی سلامتی کرد.

پر سر و صداترین بخش اما، اهدای جوایز جوانان زیر 25 سال بود. تقدیرشده‌ها علاوه بر لوح تقدیر، تندیسک تصویر سال را نیز دریافت کردند. به برندگان دیپلم افتخار علاوه بر دیپلم افتخار و تندیسک تصویر سال، سکه بهار آزادی اهدا شد. اما برندگان تندیس جشن تصویر سال نیز علاوه بر اصل تندیس دوربین عکاسی Canon G12 هدیه گرفتند. همه جوایز از طرف بنیاد رسول‌اف تهیه شده بود.

در این میان، احسان رسول‌اف – مدیر گالری محسن - به ارایه گزارشی درباره گالری و بنیاد محسن رسول‌اف پرداخت.

رامبد جوان برگزیده‌ها را از بخش گرافیک و کاریکاتور آغاز کرد و بعد از عکس نوبت به فیلم‌های بخش جشنواره فیلم تصویر رسید.

بخش گرافیک هشتمین جشن تصویر سال را بهرام کلهرنیا، پریسا تشکری و اونیش امین‌الهی داوری کردند. جوایز برترین ها نیز توسط هر سه داور حاضر در مراسم اهدا شد. برگزیده نخست و برنده تندیس جشن تصویر سال، علیرضا حصارکی بود و دیپلم افتخار به مسعود آقایی و معصومه میری اعطا شد.مسعود مرگان و آرمان خلعتبری، مرتضی طاهری، سیدعباس عمادحقی، میلاد فروزنده مورد تقدیر قرار گرفتند.

در بخش کاریکاتور، بنا بر رای کامبیز درمبخش، مسعود مهرابی و مهدی کریم‌زاده، محمود آزادنیا تندیس جشنواره را گرفت؛ آزادنیا با ابراز شادی بسیار از دریافت تندیس در آخرین روزهای 25 سالگی‌اش، از حاضران خواست که رقص شادی او را با کف زدن همراهی کنند. در این بخش به شاهین کلانتری، دیپلم افتخار رسید و از ایمان مهتابی هم قدردانی شد. کامبیز درمبخش و مهدی کریم‌زاده جوایز را به برگزیدگان کاریکاتور اهدا کردند.

اما در بخش پرتعداد و شش‌گانه‌ی عکس که با داوری محمود کلاری، میترا محاسنی و نادر داوودی انجام شده بود، جوایز توسط نادر داوودی به‌عنوان نماینده هیات داوران تقدیم شد. در بخش هنر و هنرمندان، محسن رضایی تندیس تصویر سال گرفت و دیپلم افتخار به سپهر کبیری‌مجد و محمدرضا سلطانی رسید. در بخش نگاهی دیگر برگزیده‌ی نخست و برنده‌ی تندیس جشنواره، پانته‌آ صادقی‌راد بود و به شکوفه بیاتی و میعاد آخی دیپلم افتخار اهدا شد. قاسم براتی و محمد بنیامین پاسوار تقدیری‌های این بخش بودند.

در بخش مستند اجتماعی، برگزیده‌ی نخست و برنده‌ی تندیس تصویر سال، روشن نوروزی بود و دیپلم افتخار به احمد خیاله‌نژاد و مختار حسین‌زاده اعطا شد. اما در بخش عکس‌های خبری تندیس تصویر سال به رضا دهداری اعطا شد و دیپلم افتخار را منا هوبه‌فکر و میلاد بهشتی دریافت کردند. این بخش نیز همچون بخش‌های هنر و هنرمندان و مستند اجتماعی تقدیری نداشت. در بخش عکس‌های ورزشی نیز شاهین کمالی تندیس گرفت و دیپلم افتخار به علی صفری و غزاله کشاورز اعطا شد. حامد بارچیان و آریا جعفری تقدیر شده‌ها در این بخش بودند. بخش عکس‌های موبایلی، تندیس نداشت و دیپلم افتخار به فرشید نصرآیادی و سروش جوادیان اعطا و از فرزاد قاسمی قدردانی شد.

بنا بر این گزارش، بخش مسابقه‌ی عکس‌ "نور" به هنرمندان عکاس زیر 30 سال اختصاص داشت. در این بخش تندیس نور به فردین نظری اهدا شد و دیپلم افتخار هم به مقداد مددی و آرزو باباگلی رسید. سهیل زندآذر و سیداحسان میرصادقی نیز تقدیر شدند. جایزه‌های این بخش توسط حسین خطیبی - مدیر شرکت نور - به برگزیدگان اهدا شد.

بنا بر این گزارش، در بخش مسابقه جوانان زیر 25 سال جشنواره فیلم تصویر، رخشان بنی‌اعتماد، رضا میرکریمی، عزیز ساعتی، حبیب رضایی و امید روحانی آثار را داوری کردند. حبیب رضایی به‌نمایندگی از سوی هیات داوران و هدیه تهرانی از جمله هنرمندان حاضر سینمایی در مراسم، اهدای جوایز این بخش را بر عهده داشتند.

در بخش فیلم‌های کوتاه این جشنواره برنده تندیس تصویر سال اعلام نشد اما دیپلم افتخار را به فیلم‌های "آنفولانزای A"به‌کارگردانی اکتای سرشت و "پایان بی‌صدا" به‌کارگردانی یوسف حاتمی‌کیا اهدا شد و از فیلم‌های "یک بدون عنوان تلخ" ساخته‌ی سارا ایوزخانی و "هوای بسته بندی شده" ساخته اکبر تراب‌پور با اهدای تقدیرنامه قدردانی شد.

اما در بخش فیلم‌های نیمه‌بلند، داوران دو فیلم را شایسته دریافت تندیس معرفی کردند؛ فیلم مستند "ده تا" ساخته‌ی محمدصادق دهقانی و "سلاطین خیابان‌ها" به‌کارگردانی مشترک زینب تبریزی و پالیز خوشدل. همچنین دیپلم افتخار به دو فیلم "ننو گهواره دستی ننه‌هامان!" ساخته احسان شادمانی و "هر چیز بی اهمیت" ساخته مصیب حنایی تعلق گرفت. فیلم‌های "اتاق سفید" به‌کارگردانی سیاوش مقدم و "چاه" به‌کارگردانی امیررضا جلالیان نیز تقدیر شدند.

نمایش فیلم‌های برگزیده‌ی بخش مسابقه جوان قسمت دیگر مراسم بود. اما فیلم سورپریز این مراسم فیلم مستند "بر فراز سالیان" ساخته‌ی سعید قربانی بود. قربانی در این فیلم علاوه بر ارایه صحنه‌هایی از مراسم "در ستایش هفتادسالگی"، درباره عباس کیارستمی، محمد احصایی و آیدین آغداشلو با بزرگان هنر و سینما گفت‌وگو کرده است.

عقربه های ساعت که به 22 نزدیک می‌شدند، پرونده تصویر سال هشتم هم بسته شد؛ با اینکه در آخرین لحظه‌ها از قول مجید جوزانی – مدیرعامل خانه هنرمندان – اعلام شد که نمایشگاه تصویر سال تا روز دوشنبه 23 اسفند ماه جاری ادامه دارد و پس از تعطیلات 14 روزه‌ی نوروز خانه‌ هنرمندان، این نمایشگاه تا یک هفته برای بازدید عموم برقرار خواهد بود.
ارسال خبر: اونیش امین الهی