گرافیک نت؛ در این نشست بیژن صیفوری و تهمتن امینیان به گفت‌وگو و نقد و نظر با مجید عباسی پرداختند.

بیژن صیفوری با اشاره به سالهای دوستی و همکاری با مجید عباسی، به خصوصیات و ویژگی‌های کار او، ساختارمند بودن آثار، داشتن سبک و نگاه خاص، قائل بودن به نظم و دیسیپلین که آن را از ضروریات کار طراح گرافیک می داند، پرداخته و عباسی را یک آدم دو وجهی یعنی ؛ طراح گرافیک و مدیر که در هر کدام تجربه طولانی و تسلط خاص دارد، معرفی کرد.

صیفوری هم‌چنین به ارتباطات گسترده بین المللی و دوستی عباسی با بسیاری از طراحان گرافیک جهان اشاره کرده و پرسش‌هائی را در خصوص شیوه و سبک کار، چگونگی برقراری ارتباط با ؛ سفارش دهنده و مخاطب و هم‌چنین تاثیر موسیقی کلاسیک جهان بر کار عباسی (که از علاقه‌مندی‌های خاص اوست) مطرح کرد.

تهمتن امینیان نیز صحبت‌‌های خود را با پرسش‌ها‌ئی از مجید عباسی به ویژه درباره‌ی پوستر « صادق هدایت‌ » که شهرت جهانی یافته است آغاز کرده و به نقد این اثر پرداخت. امینیان در بخش‌های دیگری از این گفت‌وگو بر شیوه کار عباسی در یونیفورم سازی مجموعه آثار روی جلد کتاب‌ها و قاعده‌مندی آنها اشاره کرده و با سئوال‌هائی در این باب به نقد و نظر پرداخت.

عباسی در پاسخ به سئوالهای طرح شده با عنوان طراحی اولین روی جلد کتابش در سال 1366 و هم چنین اشاره به برخی از آثارش که بر دیوارها نصب شده بود، با حوصله و به تفصیل به شرح چگونگی دریافت سفارش، ارتباط با نویسندگان و یا سفارش دهندگان و هم چنین چگونگی شکل گیری کانسپت و ایده‌ی کارهایش پرداخت.

عباسی در بخش دیگری از گفته هایش، به صراحت اعلام کرد که برای من دریافت سفارش کار در عرصه‌های متفاوت فرهنگی و تجاری چندان فرقی نمی کند، مهّم توانائی‌های طراح در پاسخ به نیازها و حل مسئله است. به همین لحاظ در هر کدام از این حوزه‌ها من با رضایت مندی و علاقه کار کرده‌ام و تفاوت چندانی هم در ارزش گذاری آنها نمی بینم.

در بخش دیگری از این گفت‌وگو، عباسی همکاری خود با دوستانش در گروه رنگ پنجم ( ساعد مشکی- رضا عابدینی- علیرضا مصطفی زاده و بیژن صیفوری) را موفقیت آمیز خوانده و از این همکاری و تجربه‌هایش با خشنودی یاد کرد.

مجید عباسی که در حال حاضر علاوه بر مدیریت هنری مجموعه‌ی دید گرافیک، سردبیری نشریه نشان را طی 3 سال گذشته عهده‌دار است، کار با دوستانش در برنامه ریزی تحریریه و تولید این نشریه را هم به عنوان یک تجربه ارزشمند مورد ستایش قرار داد.

لازم به ذکر است که تعدادی از آثار این طراح گرافیک (پوستر و روی جلد کتاب) از روز جمعه 22 آذر به مدت یک هفته در نگارخانه ی ویژه به نمایش گذاشته شده است.

گزارش تصویری این رویداد را در اینجــــا ببینید.