وقتی در نقاط پر رفت و آمد کلان شهری چون تهران قدم می گذاری به دلیل وجود ناهنجاری های بصری مانند ساختمان های قد و نیم قد در کنار هم، بالکن های پر از وسائل و کانال های کولر، نماهای چرک و دود زده و ... احساس خوبی نداری. سر و صدا، آلودگی هوا و گرمای طاقت فرسا با مناظر زشت و چشم آزار همراه می شوند تا شما از بودن در آن محل یا منطقه خوشنود نباشید و به سرعت از آنجا عبور کنید. در همه جای دنیا مراکز شهرهای بزرگ دچار این گونه مشکلات هستند ولی به سبب وجود مدیریت شهری درست و علمی و به واسطه استفاده از عناصر بصری زیبا و کاربرد صحیح گرافیک شهری این ناهنجاری ها را تا حدودی پوشش می دهند و یا آنها را بطوری که چشم انسان متوجه نشود پنهان می کنند.


این روزها شهرهای بزرگ کشور با مساله ای به نام آلودگی های بصری روبرو هستند که اقدامات شهرداری ها در برطرف نمودن این ناهنجاری بسیار ناچیز و کمتر از حد توقع می باشد.

آلودگی های بصری عاملی است برای ایجاد افسردگی، دلزدگی افراد از محیط زندگی و دهها مسئله دیگر که بر انسان تاثیر مخرب و منفی خواهد گذاشت.

شاید نداشتن نیروهای کارآمد در زمینه گرافیک شهری و مدیریت تبلیغات در سطح شهر موجب این گونه ناهنجاری ها را فراهم کرده باشد و یا شاید برای مسئولان برطرف کردن این آلودگی ها در اولویت نباشد، البته شهری چون تهران به علت نداشتن زیر ساخت های صحیح از جمله شبکه حمل و نقل زیر زمینی، سیستم جمع آوری زباله و فاضلاب، آسفالت مناسب، خیابان بندی و جدول کشی و صدها ناهنجاری دیگر جایی برای اولویت دادن برای زیباسازی شهر و اولویت دادن به آن در سیستم مدیریت شهری نگذاشته.

میادین اصلی شهر تهران چون انقلاب، فردوسی، ونک، رسالت و... به واسطه در نظر نگرفتن محل هایی برای نصب تبلیغات شهری وضعیت بسیار اسفبار و زشت به خود گرفته است که این شایسته پایتخت یک کشور نیست.

این که افراد و موسسات خدماتی و فرهنگی اجازه این را به خود می دهند که پوستر و یا تراکت خود را هر کجا که اختیار می کنند نصب یا پخش نمایند نشان از ضعف قوانین و یا حتی نبود قانونی برای مجازات متخلفان در امر ایجاد آلودگی بصری در سطح شهر دارد.

با اینکه امید چندانی به اصلاح و ساماندهی این ناهنجاری ها، حداقل تا چند سال آتی نیست، امیدواریم دست کم مسئولان شهری به فکر اصلاح و تدوین قوانین محکم و درست در این زمینه بیافتند تا فرزندان ما مجریان خوبی بر این قوانین باشند.
(عکس ها: خبرگزاری مهر)