گرافیک نت؛ به گزارش روابط عمومی مدرسه «ایده» کارگاه آموزشی مارکوس وایزبک با عنوان «ماشین‌های فرم» که بر اساس شیوه تدریس در مدرسه هنری باهاوس شبیه سازی شده بود به حضور جمعی از هنرمندان و هنرجویان رشته گرافیک در مدرسه ایده برگزار شد.

وایزبک ،معاون هنری دانشگاه باهاوس که برای برپایی یک نمایشگاه از پوسترهایش، جلسه سخنرانی و برپایی ورک شاپ به دعوت مدرسه ایده به ایران سفر کرده، با برپایی این کارگاه آموزشی با هنرجویان ایرانی دست به خلق پوسترهایی خلاقانه زد.

این کارگاه با نیت طراحی پوسترهایی با موضوع آزاد در یک پروسه زمانی 24 ساعته برگزار شد. در این کارگاه وایزبک ضمن ارائه توضیحاتی درباره فرایند خلاقه طراحی پوستر از هنرجویان خواست تا بر اساس بافتی که در محیط کشف می‌کنند؛ ابتدا تصاویری را با دوربین ثبت کنند و به موضوعی آزاد در ذهن‌شان بی‌اندیشند.

او در این کارگاه از هنرجویان خواست: به سمت خلق تصاویری آبستره حرکت کنید و این کار را می‌توانید با استفاده از هر بافتی که در محیط پیدا می‌کنید به سرانجام برسانید. حتی در وهله نخست می‌توانید به موضوع فکر نکنید. در مدرسه باهاوس ما این شیوه را طی یک ترم پیاده‌سازی می کنیم اما قرار است طی یک فرایند 24 ساعته به خلق آثاری دست پیدا کنیم.

در نتیجه این پیشنهاد، هنرجویان تصاویری که بیشتر با استفاده از نور و سایه و اشیا با بافت‌های مشخص بودند خلق کردند و در یک مرحله این تصاویر مورد نقد و بررسی توسط وایزبک قرار گرفت و در نهایت تصاویری انتخاب شد تا بر اساس آن ایده‌ها توسط هنرجویان گسترش پیدا کند و تصاویر جدیدی خلق شود.

در بخش دوم این کارگاه هنرجویان با انتخاب تصاویر تایید شده و انتخاب عنوان و سوژه‌ای برای پوسترها به خلق یک ترکیب‌بندی و طراحی عنوان پوستر پرداختند.

وایزبک در این تمرینات تاکید داشت تا هنرجویان مستقیم برای طراحی پوستر به سراغ قلم و کاغذ و یا کامپیوتر و نرم افزار نروند. او که در نهایت از برآیند تلاش هنرجوهای ایرانی ابراز رضایت کرد در این باره گفت: ما همین روش را در مدرسه باهاوس به شکل گسترده و ترمیک کار می‌کنیم و بنای ما درآوردن اصول کار از دل کار عملی و تجربه است. خلاقیت از دل همین تمرین‌ها بیرون می‌آید و حتی روش منحصر به فرد هرکس نیز از دل همین تمرینات بیرون خواهد آمد.

او ادامه داد: هنرجویان ایرانی بسیار با استعداد هستند و تکنیک را هم خوب می‌شناسند. تنها باید به خلاقیت‌های نهفته در درون آنها سمت و سو داد. آنها گوش‌‌های خوبی برای شنیدن و میل زیادی برای یادگیری دارند.

لازم به یادآوری است؛ مارکوس وایزبک که برای مذاکره همکاری میان مدرسه باهاوس و مدرسه هنرهای ایده به ایران سفر کرده، نمایشگاهی از آثار خود را که شامل پوسترهای هنری و تجاری این طراح شناخته شده اروپایی است در گالری ایده در معرض دید علاقمندان قرار داده است.

مارکوس ویزبک متولد سال 1965 در شهر آفنبرگ در آلمان است و معاونت دانشکده و استاد گرافیک در دانشکده هنر و طراحی دانشگاه باوهاوس ویمار را بر عهده دارد. او عضو باشگاه مدیران هنری و انجمن گرافیک بین‌المللی (AGI) است و تاکنون مدیریت هنری و طراحی بسیاری از شرکت‌ها، گالری‌های هنری و موزه‌های معتبر همچون؛ موزه مدرن آرت فرانکفورت، گالری کروم (Deutsche Bank) و... را بر عهده داشته است.

او نویسنده کتب متعدد در زمینه هنر، گرافیک و فرهنگ است که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب‌های؛ "برج نقره‌ای"، "سطح" و "هنرگرافیک در موسیقی الکترونیک" اشاره کرد. او تاکنون نمایشگاه‌های معتبرهنری و بین‌المللی نیز در کشورهایی نظیر آمریکا، ایتالیا، هلند، فرانسه، آلمان و... برگزار کرده است.

نمایشگاه آثار مارکوس وایزبک تا روز پنج‌شنبه 12 تیرماه در گالری ایده واقع در کریم‌خان زند، خیابان خردمند شمالی، خیابان هیجدهم شماره 26 میزبان علاقمندان است.