گرافیک نت؛ به گزارش روابط عمومی هنرستان هنرهای زیبای پسران؛ روز چهارشنبه ٧ اردیبهشت ماه اولین جلسه نمایش و نقد و بررسی آثار هنری سینمای جهان با نمایش فیلم آقای ترنر (mr.Turner) و با حضور رویایی مدیر هنرستان، قلی پور کارشناس سینمایی معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اساتید و هنرجویان و نقد و بررسی مازیار قلمی منتقد سینما در سالن اجتماعات ضیاء پور این هنرستان برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه و پس از نمایش فیلم مازیار قلمی منتقد سینما ضمن تشکر از مدیر هنرستان بابت برناه ریزی و اجرای سلسله نشستهای نمایش و نقد و بررسی آثار سینمایی در کنار دیگر نشستهای تخصصی در حوزه های هنری و تجسمی، بعنوان اولین جلسه به توضیح مختصری از اهداف و دورنمای برگزاری این جلسات نمایش فیلم پرداخت.

وی سپس به معرفی مایک لی کارگردان فیلم و شرایط سینمای انگلستان در دوره ساخت این فیلم اشاره نموده و به معرفی عوامل فیلم و جنبه های مختلف ساخت فیلم از سوی منتقدین و همچنین نظرات خود پرداخته و در خلال صحبتهای خود نیز به سوالات و ابهامات حاضرین درخصوص فیلم و شخصیت اصلی این اثر پاسخ داد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: "لی موفق شده است که تقریبا بدون متوسل شدن به هیچ رویداد مهمی جادو کند و جزئیاتی غیرغافلگیر‌کننده را به فیلمی تکان دهنده و جذاب تبدیل کند. این همان اتصال بین بیوگرافی و هنر است. البته مشکلات مربوط به بودجه مانع آن شد که لی در فیلمش به سفر ترنر به اروپا، بخصوص ونیز هم بپردازد. اما از طرفی تمرکز بر زندگی او در انگلستان توانسته به تنهایی فیلم را غنی و بی کم و کاست کند. لی همچنین موفق شده است که نوعی جلوه‌گری اسرارآمیز از دل کار ترنر و روش منحصر به فرد او در استفاده از رنگ‌های روشن بیرون بکشد و این حس را القا کند که هرچیزی در طبیعت به کار او ربط پیدا می کند. همان نظریه‌ مورد علاقه هنرمندان رمانتیک: که همه‌چیز در این دنیا اساسا به هم ربط پیدا می‌کند. علاوه بر این تمامی این‌ها با اجرایی استادانه از اسپال منسجم‌تر می‌شود؛ نقشی که او برای بازی در آن آفریده شده همین است.

در پایان جلسه نیز رویایی مدیر هنرستان در سخنان کوتاهی گفت: این جلسه نمایش فیلم بعنوان اولین جلسه نقد و بررسی آثار سینمایی برگزار شد و طبق برنامه ریزیهای انجام شده ادامه این جلسات با مشاوره با آقایان قلمی و قلی پور در سال آینده به صورت منظم و منسجم و در یک جریان سینمایی هدفمند اجرا خواهد شد.

وی در ادامه ضمن دعوت از تمامی هنرجویان و فارغ التحصیلان و عدم وجود محدودید برای شرکت در این جلسات ابراز امیدواری کرد که با عضو گیری و تهیه و تشکیل بانک فیلم در هنرستان به زودی کلوب علاقمندان به سینما در هنرستان تشکیل گردد.

لازم بذکر است فیلم «آقای ترنر» داستان زندگی جی‌ام‌دبلیو ترنر نقاش بریتانیایی است که جوایز متعددی از جشنواره های مختلف همچون جشنواره کن و اسکار را به خود اختصاص داده است.