آثار خوشنویسی متعلق به گنجینه موزه هنر امام علی (ع) در موزه هنرهای معاصر اهواز با عنوان "نمایشگاه غدیریه"، عصر دیروز، 8 آذرماه با حضور معاون سیاسی و اجتماعی استانداری ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، سرپرست موزه هنر امام علی(ع) و دیگر مسئولان فرهنگی و هنری استان و هنرمندان و علاقه مندان گشایش یافت.
به گزارش روابط عمومی موزه هنر امام علی (ع)، انوشیروان بهرامی رییس موزه هنرهای معاصر اهواز در این آیین گشایش نمایشگاه ضمن خیر مقدم، در خصوص جایگاه و اهمیت غدیر به عنوان یک رویداد مهم گفت: به همین مناسبت موزه هنرهای معاصر اهواز با همکاری موزه هنر امام علی(ع) نمایشگاه خوشنویسی غدیریه را با هدف توسعه و ترویج خوشنویسی به عنوان هنر ناب اسلامی و ایرانی، تبادل تجارب هنری میان هنرمندان و تاثیر هنر در رشد و شکوفایی جامعه امروز و تبادل همکاری بین موزه ها به مدت یک ماه برپا می نماید.
وی افزود: برگزاری چنین نمایشگاه هایی تاثیر به سزایی در ارتقا و رشد خلاقیت هنرمندان جوان دارد، زیرا در چنین نمایشگاه هایی، هر اثر نماینده یک دوره و شیوه خاص می باشد. بنابراین هنرمند با مشاهده این آثار نسبت به دوره های پیشین شناخت و اشراف کافی پیدا می کند و از این رو به زایندگی این میراث کهن اسلامی و ایرانی کمک شایانی می نمایاند.
در ادامه مراسم سید جعفر بنی هاشمی، سرپرست موزه هنر امام علی (ع) گفت: به دنبال پیگیری ها و رایزنی هایی که با مسئولان فرهنگی و هنری استان خوزستان انجام شد ، به مناسبت عید سعید غدیر خم و در راستای ترویج و معرفی آثار هنری با گرایش دینی در صدد برگزاری این نمایشگاه بر آمدیم.
وی افزود: در این نمایشگاه 110 اثر خوشنویسی شامل خط های ثلث، نستعلیق، کوفی و نسخ از دوره های مختلف از سلجوقی تا معاصر از گنجینه موزه هنر امام علی (ع) با رویکرد گسترش فرهنگ و هنر علوی و تجلی آموزه های امیرالمومنین حضرت علی(ع) و با مضمون امام علی (ع) در آینه خوشنویسی به نمایش در آمد.
وی در ادامه گفت: در این نمایشگاه آثار هنرمندانی از قبیل غلامحسین امیرخانی، محمد احصایی، احمد فلسفی، عبدا... فرادی، مجتبی ملک زاده، علی شیرازی، الهه خاتمی، صداقت جباری و ... در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
سید لطف الله سپهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز در این مراسم گفت: سال گذشته موفق شدیم به میزان20 میلیون تومان اثر از هنرمندان را خریداری نماییم. البته بر اساس مصوبه سفر دوم ریاست جمهوری مقرر شده بود که مبلغ یک میلیارد تومان از محل اعتبارات وزراتخانه و استان به خرید آثار هنرمندان داخلی و خارجی اختصاص یابد که تا کنون محقق نشد و ما امیدواریم آقای دکتر پور موسوی این موضوع را پیگیری نمایند.
وی در ادامه گفت: استان خوزستان ظرفیت های بالایی در حوزه هنرهای تجسمی دارد و استقبالی که از فعالیت های هنری می شود قابل ستایش است. همین امر مسئولیت ما را بیشتر می کند تا در راستای آموزش و توسعه فعالیت ها تلاش کنیم.
سپهر در ادامه گفت: هنرمندان ارزشمند بین المللی در استان حضور دارند که باید قدر آن ها را دانست و از حضورشان در راستای رشد و تعالی فرهنگ و هنر استان استفاده کرد.
دکتر پور موسوی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان نیز در این مراسم گفت: مراسم بسیار ارزشمندی است و برپایی این نمایشگاه بزرگ جای تقدیر دارد.
وی افزود: این نمایشگاه نیز از آنجا که به رویداد غدیر می پردازد بسیار حایز اهمیت است زیرا در جهان و در بین شیعیان هیچ چیز بالاتر و ارزشمندتر از واقعه غدیر نیست.
وی در پایان گفت: ما در خدمت هنرمندان هستیم و حتی بیشتر از آنچه در مصوبات آمده است برای آنها هزینه خواهیم کرد.