گرافیک نت؛ به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، در ابتدای این مراسم که با حضور جمع کثیری از هنرمندان برگزار شد.
در ابتدای برنامه سید قاسم ناظمی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که در این مراسم حضور داشت به روی صحنه رفت و گفت: من 79 سالگی استاد افجه‌ای را به وی تبریک می‌گویم و امیدوارم سال‌های سال در پی آفرینش زیبایی و معنویت باشد.
وی افزود: امیدوارم این برنامه‌های تولد هر ماه ادامه داشته باشد و شاهد شادی در این موزه باشیم.
در ادامه پرویز کلانتری هنرمند نقاش پیشکسوت به روی صحنه رفت و گفت: افجه‌ای یک چهره جهانی است و به معنی دیگر او یکی از سرمایه‌های ملی ماست. همانگونه که امروزه همه می‌گویند که نفت و گاز سرمایه های ما هستند باید بگوییم افجه‌ای‌ها و نخبه‌های هنری نیز سرمایه محسوب می‌شوند. حتی یک فوتبالیست که برای کشور گل می‌زند و رکورددار است، سرمایه محسوب می شود.
وی نخبگان و هنرمندان را تعیین کننده هویت و ارزش‌های فرهنگی کشور دانست و بیان کرد: در دو وجه می‌توان افجه ای را مورد بررسی قرار داد؛ یکی بحث خوشنویسی و نستعلیق و دیگری نقاشیخط.
کلانتری در ادامه به بیان چگونگی ادای رسم استاد - شاگردی بین افجه‌ای و استادن خوشنویس و نقاشش پرداخت.
 یدالهه کابلی از پیشکسوتان عرصه هنر خوشنویسی که به علت کسالت نتوانست سخنرانی داشته باشد و با عذرخواهی از حضار فقط به این نکته اشاره نمود: از اینکه اینجا هستم بسیار خوشحالم و راستش را بخواهید نمی‌دانم چه بگویم.
وی افزود: افجه‌ای در زندگی و کار هنری ابعاد وسیعی دارد که نمی‌توان آنها را در جلسه‌ای یک یا دو ساعته بیان کرد. استاد تولدتان مبارک.
بعد از صحبت‌های کابلی، جواد بختیاری هنرمند خوشنویس و نقاشیخط به روی صحنه رفت و گفت: استاد افجه‌ای باور کنید که باورم نمی‌شود شما اکنون سنتان اینقدر باشد. باور کنید بسیار جوانتر به نظر می رسید.
وی افزود: هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری کارشان شبیه هم است و در بسیاری موارد آثار یکی تداعی‌کننده آثار دیگری است ولی افجه‌ای از معدود هنرمندانی است که شخصیتش با هنر و کارش بسیار نزدیک است و از این بابت یگانه است.
وی ادامه داد: او شخصیتی خروشان و در عین حال خاموش دارد که به تعادل و آرامشی خاص می‌رسد و با این آرامش در عین خروش مخاطب را به دیدن کارش دعوت می کند.
بختیاری با بیان اینکه "من سال‌هاست که از دیدن کارهای افجه‌ای لذت برده و می‌برم"، گفت: این کاری که موزه هنرهای دینی امام علی(ع) انجام داده کار بسیار زیبایی است و درخواست می‌کنم که ادامه داشته باشد.
نوبت به اهدای هدایا رسید
در ادامه جشن علاقه مندان و هنرمندان به رسم یادبود هدیه ای را به استاد افجه ای اهدا کردند. اولین هدیه را سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موزه امام علی(ع) به افجه ای داد.
افجه ای بعد از دریافت این هدیه از موزه امام علی(ع)، تابلویی از آثار خود را که منقش به "لافتی الا علی، لا سیف الا ذوالفقار" را به موزه هنرهای دینی امام علی (ع) اهدا کرد.
احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران هدیه بعدی را به افجه‌ای اهدا کرد که کتاب شاهکارهای نگارگری از مجموعه انتشارات موزه بود.
مجتبی ملک زاده از هنرمندان به نام عرصه خوشنویسی نیز هدیه ای به افجه ای داد و برایش آرزوی سلامتی و طول عمر نمود.
وریا هاشمی مدیر موسسه نور و نگار که قبلا در فرهنگستان هنر کار می کرد و طی مراسمی کتاب نصرالله افجه ای را نیز تهیه کرده بود هدیه ای به افجه ای داد و در سخنانی کوتاه از جای خالی همسر افجه ای که در ایران نیست سخن گفت.
جواد بختیاری ضمن اهدای یکی از آثارش به افجه ای گفت که باید افجه ای مرا ببخشد زیرا خطم در مقابل خط وی بد و ناخواناست ولی شعری که برایش نوشتم از اشعار حافظ است و ارزشمند.
احمد فلسفی و الهه خاتمی زوج هنرمند خوشنویس نیز اثری به افجه ای اهدا کردند و فلسفی گفت: در وصف افجه ای و خوبی هایش هرچه بگوییم کم گفته ایم. من از مدیر موزه امام علی (ع) تشکر می‌کنم که چنین محفل دوستانه و صمیمانه و در عین حال شادی را به وجود آورده است.
وی افزود: به جز هنر افجه ای که نیازی به بازگو کردن آن نیست باید بگویم این اخلاق خوب افجه ای است که نیاز امروز جامعه ماست.
کرمعلی شیرازی هنرمند نقاشیخط نیز به روی سن رفت و از خوبی‌های افجه‌ای سخن راد و گفت که هدیه ای برای وی در نظر گرفته ام که امروز آن را نیاوردم ولی به زودی آن را به وی تقدیم خواهم کرد.
 در بخش جنبی این رویداد، نمایشگاهی از آثار وی با همکاری و مشارکت موزه هنرهای معاصر تهران در طبقه همکف موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به نمایش درمی‌آید.
 در این مراسم صادق تبریزی، کامران کوهستانی،احمد محمدپور، الهه خاتمی، ایرج میرزاعلی خانی، عین الدین صادق زاده، هادی روشن ضمیر و جمعی دیگر از هنرمندان نیز حضور داشتند.