«مسعود سپهر» هنرمند طراح گرافیک و طراح فونت "یکان" که نامش در فراخوان دهمین دوسالانه بین‌المللی پوستر تهران به عنوان یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری آمده، در گفت‌وگو با خبرنگاران با تأیید این خبر گفت: من و چند نفر دیگر از دوستان، عضو هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران هستیم و من نیز نایب رییس انجمن صنفی گرافیک هستم و از همان ابتدا، درجلساتی که با مسئولین برای برگزاری دوسالانه داشتیم، به عنوان نمایندگان انجمن شرکت می‌کردیم ولی از اردیبهشت‌ماه امسال به صورت شفاهی به ما اعلام کردند که به عنوان اشخاص حقیقی در این دوسالانه همکاری داشته باشیم و بعد از مدتی دیدیم که در فراخوان هم اسمی از انجمن نیست، بنابراین ادامه کار برای ما ناممکن شد چرا که ما به نمایندگی از انجمن در این جلسات شرکت کرده بودیم.
من شخصاً علاقه‌ای به برگزاری دوسالانه بین‌المللی پوستر ندارم و زمانی که قرار است انجمن حضور نداشته باشد، حضور من هم ضرورتی ندارد و یادداشتی دو سه نفری را هم در این خصوص به آقای شالویی مدیر کل دفتر امور هنرهای تجسمی دادیم.
حضور من، آقای عباسی و یک نفر دیگر از همان ابتدا به عنوان نمایندگان انجمن صنفی بوده است.
مسعود سپهر درباره جدا شدن دوسالانه پوستر از دوسالانه ملی گرافیک هم توضیح داد: این خواسته شورای سیاست‌گذاری بود ولی آن چه مهم است ارتقای گرافیک ملی ایران است. بنابراین جدا شدن پوستر از دوسالانه ملی و برگزاری آن به صورت جهانی، اگر چه کور نمی‌کند اما شفا هم نمی‌دهد.
وی تصریح کرد: دوسالانه بین‌المللی پوستر باید کمکی برای ارتقای دوسالانه ملی گرافیک باشد. ما هم قصد داشتیم که این دو را همزمان با هم جلو ببریم. اما ظاهراً سیاست کلی معاونت هنری وزارت ارشاد این است که این دوسالانه به صورت بین‌المللی برگزار شود.
سپهر همچنین با اشاره به عدم حضور انجمن در دوسالانه پوستر تهران گفت: این که انجمن در برگزاری دوسالانه پوستر نقشی ندارد،‌چندان هم بد نیست، چرا که انجمن مدت‌هاست از وظایف اصلی خودش عقب افتاده است و برگزاری دوسالانه نیز وقت آن را بیشتر می‌گیرد، بنابراین وقت آن است که انجمن به کارهای اصلی خودش رسیدگی کند.
مسعود سپهر درباره حضورش در دوسالانه ملی گرافیک به عنوان یک شخص حقیقی هم گفت: اگر از من خواسته شود، می‌پذیرم چرا که کمک به رشد و ارتقای دوسالانه ملی گرافیک وظیفه ماست و باید به افزایش آبرو و اعتبار آن کمک کنیم.
وی افزود: استعفای من از شورای سیاست‌گذاری دوسالانه پوستر به این دلیل بود که از ابتدا به عنوان نماینده انجمن صنفی در جلسات شرکت کرده بودم و اخلاقی نیست که در نیمه راه یک باره به عنوان یک شخص حقیقی حضور پیدا کنم و در این شرایط راهی به جز استعفاء نداشتم.
چندی پیش نیز آیدین آغداشلو که از سوی قباد شیوا برای داوری آثار دهمین دوسالانه پوستر تهران دعوت به همکاری شده بود، از داوری در این دوسالانه بدون حضور انجمن استعفاء کرد.
دهمین دوسالانه بین‌المللی پوستر تهران با دبیری «محمد خزایی» و ریاست «قباد شیوا» 27 آبان‌ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.