هفتمین سالروز درگذشت زنده‌یاد «مرتضی ممیز» همچون سال‌های گذشته در چند بخش نمایشگاهی و رونمایی کتاب برگزار می‌شود و بار دیگر میزبان یکی از دوستان بین‌المللی این هنرمند طراح است.

نمایشگاه «تصویر رنگ‌ها» منتخب آثار «کیکو فارکاس» طراح برجسته از کشور برزیل را در برمی‌گیرد که همراه با سخنرانی و نمایش آثار این هنرمند در نگارخانه «ممیز» خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود.

همچنین در این برنامه، نمایشگاه دو طراح سوئیسی و نمایش پوسترهای دو طراح جوان و برجسته از کشور سوئیس با نام‌های «یوناس فوگلی» و «ایری اپلاتیک» در نگارخانه‌های پاییز و زمستان افتتاح می‌شود.

همچنین کارگاه عملی یک روزه طراحی پوستر «کیکو فارکاس» با هنرجویان در محل اموزشگاه هنرهای تجسمی ویژه برگزار می‌شود.

این برنامه روز دوشنبه - ۲۲ آبان-از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود.

رونمایی از وب سایت «مرتضی ممیز» در کنار رونمایی از کتاب «روی جلد کتاب و نشریات» این هنرمند فقید نیز یکی دیگر از بخش‌های این مراسم سالگرد است .

این کتاب توسط نشر آبان منتشر شده است.

هفتمین سالگشت زنده‌یاد مرتضی ممیز روز جمعه - 19 آبان ماه - ساعت 17 در خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود.

مراسم سالگشت زنده یاد مرتضی ممیز طی سال‌های گذشته با حضور و افتتاح نمایشگاه هنرمندان بین‌ المللی چون برونو مونگوتزی، نیکولاس تراکسلر، پیر برنارد، آرماندو میلانی و ... برپا شده بود.

«مرتضی ممیز» روز 4 شهریور ماه سال 1315 در تهران به دنیا آمد و پنجم آذرماه سال 84 در روستای «کردان» از توابع کرج آرام گرفت.

ممیز فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دارای گواهینامه طراحی غرفه و ویترین و معماری داخلی از مدرسه‌ی عالی هنرهای تزیینی پاریس بود. او مدیر هنری و طراح گرافیک نشریاتی چون ایران آباد، کتاب هفته، کیهان هفته، فرهنگ کاوش نگین، فرهنگ و زندگی، رودکی، فصل‌نامه خاورمیانه، گفت‌وگو و پیام امروز بوده و مسؤولیت طراحی صحنه و لباس 14 تئاتر و دو فیلم سینمایی را به‌عهده داشت. بسیاری از پوسترهای رویدادها و بیلبوردهای فیلم‌های سینمایی مطرح را او طراحی کرده است.

چهل‌ و پنج سال تلاش بی‌وقفه در عرصه‌ی گرافیک معاصر ایران، ایجاد تشکل حرفه‌یی طراحان گرافیک، خلق فضاهای جدید طراحی، مدیریت هنری و گرافیکی بسیاری از نشریات معتبر ایران، طراحی صحنه و مطرح ساختن گرافیک ایران در صحنه‌های بین‌المللی و بالاخره تدریس و... از ممیز چهره‌ای منحصربه‌فرد و فراتر از مرزهای ایران ساخت.

ممیز کارگردان و طراح سه فیلم کوتاه نیز بود و طراحی و نقاشی، طراحی روی جلد، طراحی اعلان و نشانه‌ها، حرف‌های تجربه و سایر مقاله‌ها، ازجمله تالیفاتش به‌شمار می‌رود.

جایزه‌ی و نشان رتبه‌ی نخست دانشگاه هنرهای زیبا، دیپلم بینال پوستر ورشو، جایزه طراح شاعر از فستیوال فیلم کن، دیپلم برای فیلم یک نقطه سبز از فستیوال مسکو، فیلم برگزیده‌ی جشنواره سینمایی بیروت و جایزه ممتاز نمایشگاه طراحی امروز از نشان درجه‌ی یک دولتی، جمله افتخارهایی است که در کارنامه‌ی این چهره‌ی ماندگار هنر ایران ثبت شده است.