گرافیک نت؛ این نمایشگاه که شامل ۱۰۰ پوستر از یکصد طراح گرافیک از چهل کشور جهان است، به موضوع سونامی ژاپن و روش‌های گوناگون برخورد با این فاجعه و حک کردن آن در حافظه‌ی فرهنگی ملل اختصاص دارد.
«مانا رهنما» گردآورنده این نمایشگاه در حاشیه برپایی آن در هفته طراحی گرافیک، در خصوص چگونگی شکل‌گیری این ایده گفت: در مارس ۲۰۱۱ از طریق اینترنت مسابقه طراحی پوستر "پروژه‌ی آفتاب برای ژاپن"، با شعار «رنگ‌های شما می‌تواند دگرباره سرزمین طلوع خورشید را روشن سازد» شکل گرفت. این یک مسابقه طراحی پوستر جهانی بود تا طراحان با خلق پوسترهایشان حس همدردی خود را نسبت به بازماندگان این فاجعه ابراز کنند. به گفته رهنما در طول زمانی کوتاه ، ۴۰۰ طراح گرافیک از چهل کشور جهان آثارشان را ارائه کردند و از میان ۵۸۹ شرکت کننده، ۱۰۰ پوستر توسط هیئت داوری بین المللی انتخاب شد.
شایان ذکر است مجموعه پوسترهای « آفتاب برای ژاپن» پیش از این در نمایشگاه‌های بسیاری همچون "خانه ژاپن " و "دانشگاه علوم کاربردی دوسلدورف" به نمایش درآمده و به فروش رسیده است که عواید آن برای بازسازی مناطق آسیب دیده ژاپن به صلیب سرخ اهدا شده است. علاوه بر این نمایشگاه ها، در طول ۲ سال گذشته این آثار در توکیو، بنیاد ژاپن در شهر کلن آلمان ، مرکز طراحان ATC در اُزاکا به معرض دید عموم درآمده است.
این نمایشگاه برای اولین بار در ایران به همت انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، ۲۷ فروردین تا ۵ اردیبهشت به مناسبت برگزاری هفته طراحی گرافیک ایران، در تهران برپا خواهد شد.
لازم به ذکر است مراسم افتتاحیه "هفته ی طراحی گرافیک ایران ۱۳۹۲" روز ۲۷ فروردین ماه، ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران در تهران برگزار می‌گردد .