گرافیک نت؛ حیدر رضایی، طراح پوسترهای سینمایی در گفتگویی با خبرنگاران عنوان کرد: مشکلی که در طراحی پوسترهای سینمایی وجود دارد به خود سینما بازمی‌گردد و این مشکل گریبان‌گیر تمام گرافیست‌هایی است که در این عرصه فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: گرافیک یک هنر صنعتی است و می‌تواند صنعت سینما را پوشش دهد و ارتباط مستقیم با سفارش دهنده‌ی این پوسترها دارد. شما می‌توانید به مغازه بروید و هر چه می‌خواهید، انتخاب کرده و بخرید، اما گرافیک هنری است که باید به فراخور سلیقه‌ی مخاطب به شما سفارش داده شود، بنابراین خواست شخصی سفارش دهنده اهمیت زیادی دارد.

رضایی با بیان اینکه؛ هنرمند گرافیست باید نیاز سفارش دهنده را نیز تامین کند؛ تصریح کرد: مضرترین آفتی که در این روند وجود دارد، دخالت‌های آشکاری است که اعمال می‌شود و گرافیست‌ هم به دلیل اینکه از این راه امرار معاش می‌کند، حتی اگر این دخالت‌ها غیر حرفه‌ای باشد مجبور است بپذیرد.

حیدر رضایی عملکرد مدیریت فرهنگی را در این زمینه ضعیف دانست و گفت: اساتید این زمینه نیز تمایلی ندارند که وارد این عرصه بشوند، چرا که در این عرصه برای شعور تصویری مردم ارزش قائل نیستند.

وی یادآور شد:این در حالی است که در اروپا اطلاعات عمومی موجود در خیابان‌ را نیز با تصویر نشان می‌دهند، چرا که معتقدند تصویر دارای قدرت زیادی است.

این هنرمند با بیان اینکه همه ساله مراسمی که فقط نام «جشنواره» را بر دوش می‌کشند برپا می‌شود، توضیح داد: جشنواره به این معنا نیست که به نفرات برگزیده چند سکه‌ی طلا جایزه بدهند، باید بررسی کنند که اصلا این جشنواره‌ها خروجی خوبی دارند یا نه! متاسفانه آنها فقط بودجه را اسراف می‌کنند.به نظر من مدیریت هنری باید نظارت بیشتری داشته باشد.

این هنرمند مشکل عمده‌ی گرافیست‌ها را طراحی پوسترهای سینمایی توسط چند هنرمند خاص دانست و افزود: اجازه نمی‌دهند که نیروی جوان و مستعد وارد این حرفه شوند. حتی زمانی که به آنها پیشنهاد می‌دهم که کارهای مرا ببینند، قبول نمی‌کنند.

رضایی ادامه داد: سازندگان فیلم این ریسک را نمی‌کنند که نگاهی نو و متفاوت به طراحی‌ها داشته باشند. چرا که فکر می‌کنند با فروش فیلمشان ارتباط مستقیم دارد، گاهی فکرمی‌کنم به خاطر طراحی پوستر است که فیلم آن طور که باید نفروخته است.

حیدر رضایی یادآور شد: مدت‌هاست نوآوری در طراحی پوسترهای سینمایی ندیدم.

این هنرمند گرافیست در پایان سخنانش بیان کرد: به جای اینکه به طور مدام از ضعیف شدن کارها صحبت شود، بهتر است وزارت ارشاد به حمایت بپردازد و افراد خلاق را به این عرصه معرفی کنند.

حیدر رضایی متولد سال 1352 و فارغ التحصیل هنرستان هنرهای تجسمی است. وی طراح پوستر فیلم‌هایی چون خاکستر سبز (ابراهیم حاتمی‌کیا) ساغر(سیروس الوند) و ... می باشد و همچنین امسال، سیمرغ بلورین بهترین پوستر فیلم را از بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر برای طراحی پوستر فیلم بیداری رویاها دریافت نموده است.
منبع: ایسنا