گرافیک نت؛ به گزارش هنرنامه، نگارخانه لاله پس از برگزاری اولین سالانه تبادل چاپ دستی (کارت پستال) که با استقبال و توجه هنرمندان زیادی همراه بود، دومین دوره این سالانه را با هدف تبادل تجربیات هنرمندان، بازخوانی ارزش ها و قابلیت های چاپ دستی و اهدای آثار بین هنرمندان عرصه تجسمی، برنامه ریزی و سامان دهی نموده است. در این سالانه، 198 نفرآثار خود را به دبیرخانه سالانه ارسال نمودند که پس از بررسی، تعداد 184 اثر حایز استانداردهای چاپ دستی و قوانین تیراژ شناخته شد. همچنین در بخش مدعوین نیز 20 هنرمند فعال در عرصه چاپ دستی شرکت نموده اند که در مجموع آثار 204 هنرمند در این رویداد با یکدیگر تبادل شد.

در این دوره تعداد شرکت کنندگان نسبت به اولین دوره، به 2 برابر افزایش یافته و کیفیت آثار ارایه شده نیز مطلوب تر بوده است.

شایان ذکر است هر هنرمند تعداد 13 نسخه چاپی همسان را به دبیرخانه ارسال نموده است که از این تعداد 10 نسخه به صورت انتخاب تصادفی برای دیگر شرکت کننده ها به عنوان عیدانه ارسال شده و هر هنرمند نیز 10 اثر از آثار هنرمندان دیگر را دریافت نموده است. همچنین 2 نسخه در آرشیو نگارخانه نگهداری می شود و منتخبی از آثار، در نمایشگاه این سالانه ارائه خواهد شد.

دبیری این رویداد را مهدی درویشی بر عهده دارد و برخی از هنرمندان شرکت کننده در این رویداد عبارتند از: فرزاد ادیبی، رضا بانگیز، احمد وکیلی، آیدین خان کشی پور، ایمان صفایی، امیر طباطبایی، رضا هدایت، همایون موسوی، الهه مقدمی، المیرا میرمیران و ...

*امکانات بیانی چاپ دستی از دیرباز جایگاهی ویژه نزد هنرمندان جهان داشته است. همچنین رویدادهای مختلفی همچون سالانه ها و نمایشگاه های تخصصی چاپ دستی در دیگر کشورها برگزار می شود. در ایران نیز علاوه بر سابقه پیشین چاپ دستی (اواخر دوره قاجار) که بیشتر در خدمت انتشار روزنامه ها و اعلامیه ها بود، شکل مستقل تری از آن یعنی "عیدی سازی" در مکتب خانه ها اجرا و مبادله می شد که رفته رفته  به دست فراموشی سپرده شد. در سالهای اخیر، تعدادی از هنرمندان، این رشته را به صورت حرفه ای دنبال نموده اند. اما تاکنون غیر از معدودی نمایشگاه در زمینه چاپ دستی، توجه زیادی به این رشته صورت نگرفته است. امید که این رویداد نقشی هر چند اندک در گسترش چاپ دستی ایران داشته باشد.

نمایشگاه آثار این سالانه روز جمعه  ۲8 فروردین‌ماه ساعت 16 گشایش و تا 15 اردیبهشت‌ماه در نگارخانه  لاله از ساعت 9 تا 19 ادامه خواهد داشت.

نشانی گالری لاله: تهران، خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، جنب هتل لاله، نگارخانه لاله تلفن: 88960492