گرافیک نت؛ به گزارش هنرنامه، مجموعه‌ای از آثار ۳۸ هنرمند درباره ماهیان و مرجانهای خلیج فارس روز پنج شنبه 10 اردیبهشت ماه در گالری فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته می‌شود. مینا محیطیان مدیر پروژه "ماهی و مرجان خلیج پارس" درباره این پروژه و شکل‌گیری آن گفت: ما یک NGO زیست محیطی هستیم که با شعار "هنر برای حفاظت" فعالیتهای هنری داریم.

مدیر پروژه "ماهی و مرجان" درباره این پروژه توضیح داد: به دلیل صید بیرویه و استفاده از شیوه صید کفی، ماهیان غیر خوراکی، خوراکی، زینتی و غیر زینتی و جانداران مهم دیگر این منطقه مانند مرجانها در خطر نابودی قرار دارند. پروژه "ماهی و مرجان" با دعوت ۲۶ هنرمند نقاش و ۱۲ هنرمند تصویرگر به دنبال خلق آثار هنری و جلب توجه مردم و مسئولین به این مشکل زیست محیطی بوده است.

محیطیان ادامه داد: در ابتدا و پس از دعوت از هنرمندان، این گروه ۳۸ نفره با سفر به جزیره کیش، غواصی و بازدید از بازار ماهی‌ این جزیره با انواع مختلف ماهی و جانداران آبزی این ناحیه آشنا شدند و پس از آن سه ماه فرصت داشتند تا آثار خود را با این موضوع خلق کنند.

مدیر پروژه "ماهی و مرجان" با بیان اینکه در کنار نمایشگاه این آثار چند برنامه دیگر نیز برگزار خواهد شد اظهار کرد: از آنجایی که استاد پرویز کلانتری در این پروژه با ما مشاور می‌دادند و حتی اثری را برای این نمایشگاه خلق کردند، بخاطر کسالتی که این روزها دارند، قصد داریم در مراسم افتتاحیه مراسم بزرگداشتی را برای این هنرمند پیشکسوت برگزار کنیم.

وی افزود: همچنین در این روز مستندی ساخته محمدعلی اینانلو و محمد تقی وهمیان درباره سفر هنرمندان به جزیره کیش و مراحل شکل گیری مجموعه آثار به نمایش گذاشته خواهد شد. همچنین در مراسم افتتاحیه کتاب آثار این نمایشگاه که به صورت دوزبانه طراحی شده است و نشر هیرمند آن را منتشر کرده نیز رونمایی می‌شود.

محیطیان همچنین از اجرای هنر محیطی و نمایش یک ویدئو آرت نیز در روز افتتاحیه نمایشگاه "ماهی و مرجان" نیز خبر داد و گفت: در این مراسم عاطفه خاص به همراه میترا سلطانی یک اثر محیطی را در برابر دید مخاطبان اجرا خواهند کرد. همچنین ویدئو آرت  محمود نورایی نیز در این مراسم به نمایش گذاشته خواهد شد؛ این ویدئو "۵۸ درصد" نام دارد و به موضوع مرجانها و ماهیان خلیج فارس اختصاص دارد.

در نمایشگاه "ماهی و مرجان" آثاری از پرویز کلانتری، حسین محجوبی، گیزلاوارگا سینایی، قباد شیوا، بهرام دبیری، حسین ماهر، معصومه مظفری، مینا غازیانی، علی ندایی، علی ذاکری، مهنوش مشیری، فاطمه رادپور، فرشید شیوا، طاهره صمدی طاری، شیما خشخاشی، سعید رفیعی منفرد، وحید چمانی، بیتا وکیلی، امیر نصر کم گویان، بابک رشوند، سعید احمدزاده، مهشید دارابی، گلرخ محتاج الفضل، لیلی رشیدی، مرتضی‌پور حسینی، علی زعیم، بهناز جلالی، سبا عربشاهی، لیلا سیفی، آرزو و افروز قلی‌زاده، سمایه شریفی، بهنام کامرانی، الهه محیطیان، نسترن سیف‌الله‌زاده، ستاره معتضدی، استاد افشین بختیار  به نمایش گذاشته خواهد شد.

نمایشگاه "ماهی و مرجان" از ۱۰ تا ۲۵ اردیبهشت در گالری فرهنگسرای نیاوران به نشانی انتهای خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران برگزار خواهد شد.