به گزارش روابط عمومی هنرستان هنرهای زیبای پسران؛ روز شنبه 18 اردیبهشت ماه هنرمند نامدار آلمانی «گونتر اوکر» با حضور در این هنرستان با همراهی رویایی مدیر هنرستان، آقایی معاون هنری هنرستان، اساتید و هنرجویان از فضاهای آموزشی و کارگاهی بازدید و با هنرجویان گفتگو نمود.

اوکر در ابتدای حضور خود از کلاسهای آموزشی، کارگاه عکاسی، کارگاه مجسمه سازی، کارگاه نقاشی و محوطه هنرستان بازدید نموده و نکاتی را درخصوص نحوه برگزاری کارگاهها از مدیر هنرستان و اساتید حاضر سوال نمود.

این هنرمند آلمانی در ادامه از آثار هنرجویان پیش دانشگاهی دیدن نمود و سپس با حضور در نگارخانه از نمایشگاه آثار نقاشی اساتید و هنرجویان هنرستان بازدید کرده و در این ضمن به سوالات هنرجویان و اساتید حاضر نیز پاسخ داد.

در پایان این بازدید اوکر و هیات همراه با حضور در کلاس عکاسی ضمن تشریح مراحل برگزاری کلاسها توسط مدیر هنرستان و استاد کلاس از آثار پایان سال هنرجویان سال سوم بازدید نموده و نکاتی را درخصوص هر اثر به هنرجویان متذکر شد و سپس اوکر بنا به درخواست استاد کلاس دو اثر برتر از نگاه خود را انتخاب نمود که هنرجویان منتخب از سوی اولیاء هنرستان مورد تشویق قرار گرفتند.

گونتر اوکر پس از پایان بازدید از هنرستان فضای موجود را بسیار متفاوت با مدارس دیگر در کشور خود و دیگر کشورهای اروپایی دانسته و تاکید کرد که با وجود تفاوت شیوه تدریس اما در نهایت هر دو شیوه به یک هدف مشترک می رسد که آن هم پرورش هنرجویانی با دید هنری صحیح می باشد.

لازم بذکر است این بازدید بنا به دعوت و هماهنگی رویایی مدیر و آقایی معاون هنری هنرستان انجام گرفت که با وجود فشردگی برنامه های این هنرمند بزرگ، وی به دلیل اهمیت، سابقه و قدمت این هنرستان در پرورش اساتید نامی و مشهور هنرهای تجسمی در این هنرستان حاضر گردید.

گونتر اوکر یکی از هنرمندان اندیشمند و عارف آلمانی است که در سال ۱۹۳۰ میلادی در وندروف آلمان بدنیا آمد و از سال ۱۹۴۹میلادی شروع به یادگیری نقاشی و طراحی تبلیغاتی کرد و تحصیل خود را در هنرستان هنرهای کاربردی در ویسمار ادامه داد. وی از هنرمندان گروه «صفر» (زیرو) بوده است و تمایلات شرقی و عرفانی در آثار او مشهود است. اوکر همراه گروه « صفر» که جریانی پیشرو پس از جنگ ‌جهانی دوم در آلمان بود، راه هنر را از نقاشی سنتی به سوی هنری رهنمون ساخت که از مواد، رسانه‌ها و تکنیک‌های نو بهره می‌جست.

اوکر طراحی ویترین فروشگاه‌ها، تهیه یک پلاکارد بیست متری با پرتره استالین و نقش بزرگ شده کبوتر صلح پیکاسو و تحصیل در مدرسه عالی هنر برلین را در کارنامه خود دارد.

سال 1391 نمایشگاه آثار گونتر اوکر با عنوان "زخم ها وپیوندها" با ۱۰۰ اثر چیدمان، حجم، آثار چاپی و نقاشی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار گردید و امسال نیز نمایشگاه دوم وی نیز روز 18 اردیبهشت در موزه امام علی (ع) برپا افتتاح می گردد. همچنین 12 اردیبهشت ماه نیز این هنرمند آلمانی با حضور در مزار حافظ از تازه ترین اثر خود با عنوان «کرنش به حافظ» رونمایی نمود.