شرکت گوگل سرویسی تازه عرضه کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد از آثار هنری مهمترین موزه‌های جهان دیدن کنند.

آثار نقاشی در سایت "پروژه هنر" به یاری تکنولوژی پیشرفته با کیفیت تصویری بسیار بالا (از ۷ تا ۱۴ میلیارد پیکسل) تهیه شده است، به گونه‌ای که کاربران می‌توانند به شکلی بی سابقه جزئیات یک تابلوی نقاشی را ببینند.

وضوح و شفافیت تصاویر به حدی بالاست که بیننده می‌تواند اجزای ریز هر نگاره، مانند جامه افراد یا خطوط قلم مو را با دقتی به مراتب بیشتر از چشم غیرمسلح مشاهده کند.

به نظر هنرشناسان تکنیک تازه‌ای که در بازنمایی تابلوها به کار رفته، انقلابی در "صنعت هنر" به شمار می‌رود.

در گذشته‌ای نه چندان دور تنها کارشناسان امکان داشتند که اجزای یک تصویر را درشت کنند تا بتوانند ابعاد و لایه‌های پنهان تابلو را بررسی کنند.

در تکوین این پروژه ۱۷ موزه معروف جهان از شهرهای فلورانس، برلین، واشینگتن، لندن، مادرید، پراگ، پاریس، آمستردام، سن پترزبورگ و مسکو شرکت کرده‌اند.

در مجموع ۴۸۶ اثر هنری فراهم آمده است که کاربر می‌تواند با کلیک ماوس، به دیدن تک‌تک آثار برود و برخی از آنها را تا ریزترین جزئیات بزرگ کند.

در این سرویس جدید از جمله آثاری از ونسان وان گوگ، رامبرانت، بلینی، ورمیر، رنوار، انگر و استادان دیگری قابل دسترس است.

موزه مجازی برای مناطق دور

گوگل گفته است که "پروژه هنر" توسط آن دسته از کارکنان این مؤسسه شکل گرفته که خود دوستدار هنر هستند و از وقت آزاد خود برای تکمیل این سرویس استفاده کرده‌اند.

هدف آنها این است که کاربران اینترنت، به ویژه در مناطق دورافتاده که به موزه‌های بزرگ جهان راهی ندارند، بتوانند به صورت مجازی به گالری‌ها یا تالارهای موزه‌های مهم جهان وارد شوند و دستاوردهای مهم تاریخ هنر را با بهترین کیفیت تماشا کنند.

به نظر گوگل "موزه مجازی" نمی‌تواند جای دیدار از موزه‌ها را بگیرد، اما بی‌تردید علاقه و توجه به هنر را افزایش می‌دهد و در درازمدت عده بیشتری را به دیدار از موزه‌های هنری ترغیب خواهد کرد.

با استفاده از سایت "پروژه هنر" کاربران می‌توانند کلکسیون‌های هنری خود را تشکیل دهند و برای هر تابلو توضیحات دلخواه خود را وارد کنند.

بخشی از "پروژه هنر" با سرویس مناظر خیابانی (Google Street View) تکمیل شده است که به یاری آن کاربر می‌تواند موقعیت و محیط پیرامون یک موزه را نیز تماشا کند.

شرکت گوگل "سرویس مناظر خیابانی" را سال گذشته راه انداخت که به کاربران اینترنت اجازه می‌دهد برخی از شهرهای جهان تا جزئیات سطح خیابان‌ها را تماشا کنند.

این سرویس جدید گوگل از نشانی زیر قابل دسترس می باشد:
http://www.googleartproject.com