گرافیک نت؛ به گزارش خبرنگار مهر، اقدام سازمان دامپزشکی کشور در نحوه انتخاب لوگوی این سازمان و تغییر آن پس از ۹۰ سال که از عمر تاسیس آن گذشته است ، اعتراض های فراوانی را به همراه داشته است زیرا بر اساس شواهد و ادعاهای موجود این لوگو کپی برداری غیر قانونی از اثر یک هنرمند جوان بوده است .

سازمان دامپزشکی کشور شهریور ماه گذشته پس از ۹۰ سال با اعلام یک فراخوان عمومی از هنرمندان گرافیک کشور درخواست کرد تا طرح های پیشنهادی خود را برای لوگوی این سازمان ارایه دهند تا لوگوی برتر به عنوان نشانه سازمان دامپژشکی استفاده شود.

هر چند مدت این فراخوان تا هشتم مهر ماه تمدید شد، اما در روز دامپزشکی ( ۱۴ مهر ) مسئول سازمان دامپزشکی کشور با رونمایی نشانه ای که بهراد جوانبخت طراحی کرده بود، اعلام کرد که متاسفانه آثار رسیده به این سازمان بر اساس فراخوان از کیفیت پائینی برخوردار بوده است و سازمان طراحی نشانه را به بهراد جوانبخت سفارش داده است.

به دنبال رونمایی از این نشانه، محسن جمالی هنرمند جوان و فعال گرافیک کشور که در این فراخوان شرکت کرده بود، با آشکار شدن شباهت زیاد لوگوی منتخب به اثر ارسالی او به سازمان دامپزشکی، لب به اعتراض گشود که اعتراض او از سوی بسیاری از هنرمندان فعال این عرصه نیز تائید شد.

در همین زمینه علی ایرانپور نماینده مردم مبارکه و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کرد : در صورت اثبات ادعای این هنرمند، استفاده از نشانه یاد شده بدون کسب رضایت هنرمند اثر، کاری غیرقانونی است.


نماینده دامپزشک مجلس نهم ثبت لوگوی سازمان دامپزشکی بدون بررسی شکایت مطروحه پیرامون این نشانه را دور از شان سازمان نامبرده دانست و افزود : صحت یا سقم این موضوع حتما باید بررسی شود و سازمان دامپزشکی موظف است به حقوق هنرمند و جامعه هنری احترام بگذارد.

وی همچنین ثبت لوگوی جدید سازمان دامپزشکی را بدون بررسی شکایت مطرح شده پیرامون این نشانه را کاری غیراخلاقی دانست و افزود: در شان سازمان دامپزشکی است که تا پیش از اثبات رسمی یا عدم اثبات ادعای مطروح شده، ثبت لوگوی سازمان را به تعویق بیندازد.

از کاربران و اعضاء محترم سایت تقاضا می شود برای روشن شدن این موضوع و بررسی دیدگاههای دیگر عزیزان در این خصوص، نظرات خود را به اشتراک گزارند.

لینک به منبع خبر: www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1732994