گرافیک نت؛ علی عامه‌کن پس از چند ماه مبارزه با سرطان پنجشنبه، 19 اسفند ماه  درگذشت.

علی عامه کن متولد پنجم شهریور 1355 در آستانه اشرفیه گیلان بود و با تصویرگری کتاب‌های کودکان ایران توانست به نمایشگاه های معتبر جهانی راه پیدا کند و جوایز داخلی و خارجی را دریافت کند.

این هنرمند در سال 80 مدرک کارشناسی نقاشی خود را دریافت کرد اما تصویرگری کتاب برای کودکان را سال‌ها پیش از آن، در سال 75 آغاز کرد.

تصویرسازی برای کتاب‌های فارسی آموز ادبی 1 و 2 و 3 و واژه نامه «چیستانی»، «افسانه درخت خرما و بزی» از مجموعه کارهای عامه کن است.

کارهای عامه کن، در نمایشگاه‌های معتبری مانند براتیسلاوا (در سال‌های 2003 و 2005)، بلگراد (2005) و بینال سارمده ایتالیا به نمایش درآمده است.

گفته می‌شود: کیفیت کار این تصویرگر، سبب شده تا نام او در میان تصویرگران مشهور جهان قرار بگیرد.

علی و برادرش حسن عامه کن، بنیان گذاران گروه تصویرگری آبی هستند. گروه آبی، گروهی هنری متشکل از تصویرگران کتاب کودک از سراسر جهان است از سوی این دو برادر بنیان‌گذاری شده است.

او تصویرگری را از سال 75 با کار در نشریات کودک شروع و در طول حیات کوتاهش کتاب‌های نویسندگان زیادی را تصویرگری کرد.

عامه‌کن کتاب‌های همچون «کلاغ ورزشکار»، «زیباترین آواز»، «آخرین فرستاده: زندگینامه حضرت محمد (ص)» و ««بر بلندترین نقطه ایران» را برای بچه‌ها تصویرگری کرده است.

در پی درگذشت علی عامه‌کن انجمن تصویرگران کتاب کودک و نوجوان آمادگی خود را جهت برگزاری مراسم بزرگداشت این تصویرگر جوان اعلام کرد.
همچنین انجمن تصویرگران درگذشت این هنرمند را به جامعه تصویرگران تسلیت گفت.
علی نظری دبیر انجمن تصویرگران در گفتگو با خبرنگاران عنوان کرد: با توجه به کمبود وقت در برگزاری مراسم یادبود این عزیز از دست رفته مراسم بزرگداشت علی عامه‌کن در سال آینده برگزار خواهد شد. هنوز زمان و مکان دقیق این مراسم مشخص نشده است.

مراسم هفتمین روز درگذشت عامه‌کن سه‌شنبه 24 اسفند ماه‌ بعد از اذان مغرب و عشاء در حرم آقا سیدجلال الدین اشرف درآستانه اشرفیه برگزار خواهد شد.
منبع خبر: ایسنا