هانیبال الخاص ، هنرمند نامدار عرصه نقاشی کشور که چندی پیش علت ترک ایران را نداشتن بیمه خدمات درمانی در کشور و ارایه این بیمه در غربت به او ، بیان کرده بود، روز گذشته به دلیل عوارض بیماری سرطان پروستات درگذشت.
هانیبال الخاص در 21 اردیبهشت امسال با حضور در ایران بزرگترین نمایشگاه آثار خود را در خانه هنرمندان به همت شاگردانش برگزار کرد.
این هنرمند در زمان برپایی نمایشگاهش در ایران اعلام کرده بود که در صورت تامین هزینه‌های بیماری و بیمه شدن در کشور می ماند اما به دلیل محقق نشدن این امر مرداد ماه به آمریکا بازگشت.‏

| اثر فرشاد آل خمیس |
 
هانیبال الخاص نقاش ، منتقد هنری ، مترجم، نویسنده و مدرس ایرانی در سال ۱۳۰۹به دنیا آمده بود. او که آغازگر طراحی فیگوراتیو در نقاشی نوگراست ، تا کنون بیش از ۱۰۰ نمایشگاه اختصاصی و بیش از ۲۰۰ نمایشگاه گروهی در ایران ، اروپا ، کانادا , آمریکا و استرالیا داشته‌است.
او که تا کنون برای ده‌ها کتاب روی جلد کشیده و شعر مصور کرده، خود نیز ۴ کتاب در آموزش هنری تالیف کرده‌است.علاوه بر این به زبان آشوری ،هزاران بیت، دوبیتی، هایکو، قصیده، منظومه و غزل سروده و ۱۵۰ غزل حافظ را به زبان آشوری ، با حفظ وزن و قافیه و معنا و طنز، ترجمه کرده است. از نیما یوشیج، ایرج میرزا، میرزاده عشقی و پروین اعتصامی نیز آثاری را به آشوری برگردانده‌است.
او دو سال مدیر نگارخانه گیلگمش از نخستین نگارخانه‌های معاصر ایران بود.
الخاص به جز هزاران تابلوی کوچک و بزرگ، ۳۰۰ متر مربع نقاشی دیواری و نیز ۳ پردهٔ ۱۵ قطعه‌ای و ۴ پردهٔ ۸ قطعه‌ای آفریده‌است. یکی از مهم ترین آثار هانیبال تابلوی ۱۵ قطعه‌ای آفرینش است.
(به نقل از آرتنا)