در مراسم اختتامیه دهمین دوسالانه بین‌المللی پوستر تهران که عصر چهارشنبه در موزه هنرهای معاصر برگزار شد جمعی از هنرمندان عرصه های تجسمی، موسیقی، نمایشی و افرادی چون ایمانی خوشخو معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پارسایی مدیر مرکز هنرهای نمایشی، کرمی مشاور اجرایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شالویی ریاست موزه هنرهای معاصر حضور داشتند.
در اختتامیه این دوره از دوسالانه از سه هنرمند عرصه تئاتر (حمید سمندریان، علی رفیعی، نصرالله قادری) که بیشترین سفارش پوستر را برای آثار خود به طراحان گرافیک داده بودند تجلیل شد.
پس از نمایش فیلمی که توسط واحد خبر صدا و سیما از غرفه ایران در بینال ونیز تهیه شده بود، استاد کیوان ساکت چند دقیقه ای را به نواختن سه تار پرداخت.
مدیر موزه هنرهای معاصر درسخنانی گفت: ما در تلاش هستیم با پخش عادلانه برنامه های هنرهای تجسمی بسیاری از دوسالانه ها را از تهران به مراکز استان‌ها سوق دهیم. برای مثال دوسالانه سفال و سرامیک در سمنان برگزار شد و دوسالانه کاریکاتور ماه آینده همزمان در تهران و اهواز برگزار می‌شود.
وی همچنین در رابطه با دهمین دوسالانه پوستر تهران، گفت: شرکت 31 کشور جهان که برخی از آنها مانند فنلاند، لهستان و دیگر کشورهای اروپایی از مراکز مهم هنر گرافیک به حساب می روند نشان از اعتبار بالای این دوسالانه دارد.
در ادامه برنامه انریک جاردی هنرمند فنلاندی و از اعضای هیئت داوران بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد و به بزرگداشت سه طراح گرافیک معاصر، مرتضی ممیز، آلن فلچر و شیکو فوکودا که به تازگی از دنیا رفته اند اشاره کرد.
دهمین دوسالانه بین المللی پوستر تهران در دو بخش اصلی و موضوعی (انسان معاصر و محیط زیست) با شرکت 793 هنرمند (متشکل از 427 هنرمند خارجی و 366 هنرمند ایرانی) و ارسال 1864 اثر برگزار شد. از میان آثار ارسالی 275 اثر به بخش نمایشگاه راه یافت که از این میان 190 اثر در بخش اصلی (54 اثر ایرانی و 136 اثر خارجی) و 85 اثر در بخش موضوعی (33 اثر ایرانی و 52 اثر خارجی) بودند.
هیئت داوران این دوسالانه را نیز ریتا بروسیلا از فنلاند، انریک جاردی از اسپانیا، سابینا اوبرهولزر از سوییس و علی وزیریان تشکیل دادند.
در بخش اعطای جوایز این مراسم شالویی با اشاره به عدم حضور هنرمندان برگزیده در تهران گفت: به دلیل داوری آثار در روزهای اخیر امکان دعوت هنرمندان خارجی برای حضور در تهران وجود نداشت و ما جوایز را برای آنها ارسال خواهیم کرد.
از میان 18 جایزه اعطا شده به هنرمندان برگزیده تنها 6 جایزه به هنرمندان ایرانی اختصاص یافت و پس از آن هنرمندان چینی و ژاپنی هر کدام 4 جایزه را از آن خود کردند. جایزه هنرمندان ژاپنی را نماینده ای از سفارت ژاپن و هنرمند فرانسوی را رایزن فرهنگی این سفارت دریافت کرد.
همچنین با موافقت محمود شالویی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه‌ هنرهای‌ معاصر تهران، بازدید از نمایشگاه دهمین دوسالانه جهانی پوستر تهران تا 27 آبان‌ماه تمدید شد.