گـرافیک نت
را در گـوگـل
محبوب کنید
یکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷
Sun 24 Jun 2018
یکشنبه ۰۴ دي ۱۳۹۰   مقاله   نویسنده: م آسیایی  
۰
محبوب

اصول طراحی بسته بندی

می توان هنر طراحی بسته بندی را از حساس ترین زیرشاخه های گرافیک کاربردی دانست چرا که رضایت مصرف کننده و تولیدکننده باید در کنار اصول علمی طراحی مورد توجه هنرمند طراح قرار گیرد. هنر طراحی بسته بندی در زندگی روزمره انسان ها رخنه کرده است؛ از بسته بندی خمیردندان گرفته تا بسته بندی های مواد خوراکی، آرایشی و پوشاک حضور سلیقه طراح گرافیک در زندگی ما احساس می شود. در طراحی بسته بندی یک کالا توجه به نکاتی چند ضرورت دارد:
- محافظت و عدم لطمه دیدن کالا نخستین نکته ای است که در طراحی بسته بندی باید مورد توجه قرار گیرد.
- در بسیاری موارد طراح علاوه بر آشنایی با تکنیک های هنری و شناخت روانشناسی رنگ باید از علم خواص مواد محافظتی که در ساخت بسته بندی ها به کار می روند نیز مطلع باشد.
- بسته بندی یک کالا باید به گونه ای باشد که مخاطب را از محتویات داخل آن باخبر سازد، لذا طراح گرافیست می بایست در کنار دقت به میزان قرارگیری کالا در مجاورت حرارت، سرما و غیره، امکان دید کالا را برای خریدار فراهم سازد.
- انتخاب رنگ از ارکان طراحی بسته بندی است. هر جنس و کالا، رنگ خاص خود را می طلبد و طراح می بایست با دانش و اطلاع کافی دست به انتخاب رنگ بزند.

طراحی بسته بندی یکی از مهم ترین زیرشاخه های هنر تبلیغات است و نقش ارزنده ای را در جریان اقتصادی جوامع بازی می کند. صادرات کالاها بیش از آنکه به کیفیت محصول وابسته باشد در گرو طراحی خوب بسته بندی و مورد پسند خریدار است.

در طراحی بسته بندی بخش دیگری از هنر گرافیک نیز به مدد طراح می آید و آن لوگوهای تجاری و بین المللی است. براساس استانداردهای جهانی نشانه های ثابتی برای هشدار و جلب توجه مصرف کننده به ثبت رسیده اند که طراح بنا به جنس کالا آنها را در بسته بندی به کار می بندد.
امروزه از مهم ترین فاکتورهای فروش و موفقیت در بازار تجاری توجه به هنر بسته بندی است.
اهمیت این شاخه از هنر گرافیک تا جایی است که در برخی از کشورها که تولیدکننده نیستند، تنها یک طراحی خوب بسته بندی برای کالایی وارداتی، نام آن کشور را در زمره تولیدکنندگان آن کالا و در نهایت صادرات آن قرار می دهد. این به معنای آن است که جهان امروز تنها تشنه تولید کالا نیست بلکه این تولید هنر است که چرخه های اقتصادی را به حرکت درمی آورد.

بازدید از مطلب: ۱۱۴ بار
برای ارسال نظر، باید وارد سایت شوید

میلاد زاهدی  ۱ سال قبل     ۰۲ بهمن ۱۳۹۲
خیلی خوب.
موافق هستم
بدون موافق!
میلاد رستگار  ۱ سال قبل     ۱۰ تير ۱۳۹۱
عالی بود اگه چن تا نمونه کارم میذاشتی معرکه میشد
موافق هستم
بدون موافق!
مهدیه شناوری  ۱ سال قبل     ۰۱ اسفند ۱۳۹۰
دیروز جلوی یه ماشین یه جعبه دستمال کاغذی دیدم که مکعب شکل و با گلوله های قرمز رنگ شبیه تاس شده بود خیلی خوشم اومد
و امروز یه جعبه دستمال کاغذی تو یه ماشین دیدم که حاشیه یکی از عکس هایی که توی کامپیوترم هست هر 7 طرفش (احتمالا به جز کفش) کپی پیست شده بود خیلی بدم اومد!
موافق هستم
بدون موافق!
Copyright © graphicnet.ir 2008-2016 All rights reservedطراحی سایت ساناتک