گـرافیک نت
را در گـوگـل
محبوب کنید
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
Sun 21 Oct 2018
سه شنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۰   یادداشت  › امیر شیبان خاقانی
۰
محبوب

اشتباه خود را می پذیرم!

امیر شیبان خاقانی، طراح پوسترهای سینمایی در واکنش به مطرح شدن موصوع کپی کاری پوسترهای سینمایی در برنامه هفت و همچنین وب سایت های خبری این یادداشت را برای گرافیک نت ارسال نموده.

... روز جمعه 17 تیرماه در برنامه تلویزیونی هفت و سپس در چند سایت خبری اشاره به کپی برداری از طرح پوسترهای خارجی در سینمای ایران شد. اینجانب امیرشیبان خاقانی طراح پوستر، گرافیک محیطی و سازنده آنونس فیلم های سینمایی که خود را یکی از کوچکترین اهالی سینما میدانم و تمام موقعیت شغلی خود را مدیون خداوند متعال و سینمای ایران میدانم، لازم دانستم توضیحاتی مبنی بر آثار ذکر شده در برنامه هفت و سایت های خبری ایران ارائه نمایم.
امروزه به دلیل وسعت آگاهی مردم و دسترسی همگان به اینترنت بدیهی است که هر شخصی با یک جستجو در اینترنت می تواند به اصل و فرع بودن طرح، آگاهی پیدا کند به همین سبب اینجانب دلیلی برای پنهان کاری و یا اصرار بر این نکته که صاحب اصلی طرح های فوق بوده ام نداشته و ندارم و لازم است این مطلب را ذکر نمایم که سفارش دهندگان آثار فوق از کپی بودن این طرح ها آگاهی کامل داشته و به هیچ عنوان پنهان کاری در کار نبوده است و شخصاً بعد از اجرای طرح، تمام همکارانم را از کپی بودن این طرح ها مطلع نموده ام.
شاهد این موضوع را می توانم مطلبی که در تاریخ 29 اردیبهشت ماه در خبرگزاری فارس و چند سایت دیگر ارائه نموده ام بدانم (این مطلب در آرشیو خبرگزاری فارس همچنان موجود است) در آن مطلب در پاراگراف سوم به کپی بودن طرح بیلبورد فیلم جرم از پوستر فیلم ساعت بیست و پنج به طور کامل اشاره شده است .
اشتباه بزرگتری که از اینجانب سر زده امضایم بوده که در کنار تعدادی از این آثار بوده است. (پوستر حوالی اتوبان، گرافیک محیطی جرم، گرافیک محیطی محاکمه در خیابان) این نکته را در هر اثر هنری مهم می دانم که می بایست امضای اثر، متعلق به خالق آن باش و کاملا این اشتباه خود را در این زمینه می پذیرم و به هیچ عنوان منکر آن نمی شوم.
در آخر چه خوب است همانطور که از طرح های کپی اسم برده می شود از دیگر طرح های پوستر اینجانب نیز یاد شود؛ پوستر اصلی فیلم های جرم، ورود آقایان ممنوع، مرهم، اتوبوس شب، درباره الی، پارک وی، حریم، سن پترزبورگ، لطفا مزاحم نشوید، اخراجی های1، هر شب تنهایی، اقلیما، سیزده 59 و ...
امیر شیبان خاقانی

گرافیک نت؛ لازم به ذکر می داند نمایشگاه پوسترهای سینمایی امیر شیبان خاقانی هم اکنون در گرافیک نت برپا می باشد، جهت بازدید از این آثار اینجـــــا را ببینید.

بازدید از مطلب: ۹۲ بار
برای ارسال نظر، باید وارد سایت شوید

- -  ۱ سال قبل     ۱۱ مرداد ۱۳۹۰
عجب..!!!!!!
موافق هستم
بدون موافق!
مسعود رستگار   ۱ سال قبل     ۰۴ مرداد ۱۳۹۰
وقتی شریفی نیا و امثال اونها میشن طراح پوستر سینمایی باید فاتحه گرافیک رو خوتد، بزارید این بچه ها هم با همین کپی کاری فکر کنن که سهمی از گرافیک دارن. بزارید دلشون خوش باشه، بزارید همش اشتباه کنن!
احسان افتخاری   ۱ سال قبل     ۰۴ مرداد ۱۳۹۰
وقتی کل کارا به یک نفر محول شود همین می شود . . . وقتی رقابت نباشد همین می شود . . . در پایانم باید گفت برای این سینما همین پوسترا هم زیادن
امیر حافظی  ۱ سال قبل     ۰۴ مرداد ۱۳۹۰
به نظر من برای یه هنرمند مطرح زشته که عینا کپی کنه بازم اگه ایده گرفته بشه فرق میکنه قضیه

خودم یه شعار دارم که میگم " ایده بگیریم ولی کپی نکنیم "

من خودم طرح هایی که میزنم یه سری از اونها ایده گرفته شده هستش ولی با اصلش اگه تطبیق بدین اصلا کپی نیست. یعنی کسی نمیتونه بگه کپی کردی
Copyright © graphicnet.ir 2008-2018 All rights reservedطراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک