گـرافیک نت
را در گـوگـل
محبوب کنید
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
Mon 22 Oct 2018
دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۰   معرفی کتاب   نویسنده: علیرضا جوادی    › مقدمه استاد شیرازی
۱
محبوب

کتاب خط سفیر

هنر خوشنویسی میراث فرهنگی مشترک تمام کشورهایی است که ما امروزه آنها را با نام کشورهای اسلامی می شناسیم و با حروف الفبا می نویسند.

گرافیک نت؛ هنر خوشنویسی میراث فرهنگی مشترک تمام کشورهایی است که ما امروزه آنها را با نام کشورهای اسلامی می شناسیم و با حروف الفبا می نویسند. خوشنویسی در ایران بیش از کشورهای دیگر دچار تحول، تطور و دگرگونی بوده است تا جایی که سه خط نستعلیق، تعلیق و شکسته از خطوط انحصاری و ابداعات قوم ایرانی است .از این سه خط، خط نستعلیق و در بین دیگر کشورها آشناتر و به نام خط فارسی نیز معروف است. اکثر خوشنویسان جهان اسلام از آن استفاده کرده اند ودرآثارخویش با قلم های ریز و درشت آن را می نویسند.

خطوطی که امروزه به نام خطوط اسلامی شهرت دارند، دارای ظرفیت های ناشناخته فراوانی هستند که هر ازچند گاه، بخشی از این زیبایی ها توسط هنرمندانی خلاق کشف و رونمایی می شود .این خطوط به دلیل قابلیت دفرماسیون و انعطاف پذیری خاص ،هر دم به شکل، رنگ، طرح و ترکیبی دلربایی های جدیدی را از خود نشان می دهند. از قرن ها قبل این خطوط توانسته اند در بناها و متناسب با فضا، مکان و مصالح ساختمانی خود را هماهنگ کنند. یکبار به شکل آجر کاری های دل انگیز معلقی، باردیگر با خطوط گرافیکی کوفی، دیگر بار بهصورت خطوط زیبا و درهم تنید ی ثلث و محقق و گاه به شیرینی و ظرافت و استحکام نستعلیق و ... نه تنها به هنر ایران، بلکه به هنر اسلام غنا بخشیده اند. قابلیت پیچش و انعطاف این خطوط زیبا توانسته است گاهی به شکل گل ها و حیوانات مانند اسب، شیر، پرنده و از همه معروف تر مرغ بسم الله در آید. این قابلیت ویژه ،نقطه ی قوت خطوط اسلامی است. خطوط چینی، ژاپنی و کره ای دارای قابلیت های خاصی هستند که موضوع بحث ما نیستند.

در دوره ی اخیر نیز هنرمندانی سعی داشته اند خطوط دیگری رااز این خطوط استخراج کنند. یکی از این هنرمندان که همیشه سعی داشته آثار متفاوتی را به وجود آورد ،هنرمند گرامی آقای آریامنش است. ایشان نیز خطوطی ابداع کرده که دارای قاعده ای نیز هست و کاربردهای متنوعی نیز برای این خطوط تعریف شده که نمونه های چاپ بر روی لباس از جمله ی آنهاست. آقای آریامنش همچنین سالهاست که در زمینه ی نقاشی خط فعال است. آثار متفاوت ایشان در این زمینه که در نگارخانه های مختلفی به نمایش گذاشته شده، نمونه ای است از تلاش بی وقفه ی این هنرمند .ضمن آرزوی توفیق برای این هنرمند پر تلاش، امیدوارم آثار ارائه شده در این کتاب مورد استقبال بینندگان وخوانندگان قرار گیرد .
علی شیرازی -1388بازدید از مطلب: ۲۵۵ بار
برای ارسال نظر، باید وارد سایت شوید

رضا خلیل آبادی  ۱ سال قبل     ۲۴ فروردين ۱۳۹۳
سپاس و خدا قوت به استاد جوادی عزیز و بزرگ.
موافق هستم
بدون موافق!
Cannon   ۱ سال قبل     ۲۴ شهريور ۱۳۹۰
Thanks for shraing. Always good to find a real expert.
موافق هستم
بدون موافق!
ملیحه سیف آبادی  ۱ سال قبل     ۰۹ خرداد ۱۳۹۰
ممنون از تلاش تون.موفق باشید
موافق هستم
بدون موافق!
محبوبه السادات نوابی  ۱ سال قبل     ۰۶ خرداد ۱۳۹۰
ممنون از این حرکت هوشمندانه تون-
موافق هستم
بدون موافق!
زینب مهرآبادپوربناب  ۱ سال قبل     ۰۶ خرداد ۱۳۹۰
سپاس فراوان از این حرکت استاد جوادی ممنون
موافق هستم
بدون موافق!
عباس سیف آبادی  ۱ سال قبل     ۰۴ خرداد ۱۳۹۰
ممنون از این حرکت شایسته ، اگه امکانِ بخش مخصوص معرفی کتاب در سایت فراهم بشه که عالیه، تا دوستان کتاب های خوبی رو که در زمینه گرافیک و هنرهای وابسته به گرافیک مطالعه میکنند به اشتراک بذارن تا دیگر کاربران هم استفاده کنند.
موافق هستم
بدون موافق!
Copyright © graphicnet.ir 2008-2018 All rights reservedطراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک