گـرافیک نت
را در گـوگـل
محبوب کنید
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
Thu 21 Jun 2018
پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۸۹   یادداشت  › سردبیر
۰
محبوب

تندیسی از شیوا بسازیم...

امیرعلی مددی
یادداشت سردبیر گرافیک نت در انتقاد به تخریب چهره استاد قباد شیوا در مقاله دو هفته نامه هنرهای تجسمی تندیس.

مثل اینکه دنیا به آخر رسیده باشد، همه چیز تغییر شکل داده، روابط آدمها از جنس بد و زمختی بافته می شود، دیگر ریش سفیدی و پیش کسوتی رنگ باخته و جای خود را به دنیای کدر و بد رنگ کدورت و رقابت داده، آخر این چه رسمی ست...
متاسفانه هنرمندان ما هیچ وقت با هنرشان برای اثبات خود تلاش نمی کنند و همیشه با تخریب و بدگویی از دیگر هنرمندان و رقبایشان سعی در مطرح نمودن خود و به اصطلاح "اثبات" خود را دارند.
آنهایی که نیامده و یک شبه می خواهند تجربه شیرین "رسیدن" به اوج را مزه مزه کنند و دیگر هیچ...
نیامده ها و ره صد ساله رفته ها همیشه در مقابل هم میایستند و کسی دست دیگری را نمی گیرد تا با هم برسند و دیگری از را باز نماند.
این است روزگار ما و این است رسم دوران دیجیتال و قرن بیست و یکم. آری؛ دست آخر باید با فناوری روز پیش رفت و از دنیا عقب نماند.
متاسفانه در جامعه مطبوعاتی ها و در صنف منتقد و روزنامه نگار هم این بیماری بدخیم رخنه کرده و این "مُدِ روز" واگیر دار بدجوری دامنگیر این قشر از هنرمندان شده.
آیا برای اینکه مطرح شویم و سر زبانها بیافتیم باید دیگری را تخریب کنیم و یا تجربیات و خدمات چندین ساله دیگران را که نتیجه یک عمر تلاش و تحصیل است زیر سوال ببریم؟!
البته جای تعجب نیست، وقتی منتقد سینمایی در یک برنامه زنده تلویزیونی با رکیک ترین کلمات حاصل یک عمر فعالیت هنری یکی از تاثیر گذارترین کارگردانان سینما "کیمیایی" را زیر سوال می برد و همگان را متحیر می سازد که آیا ایشان چه خصومتی با آن هنرمند دارد که این گونه دست به تخریب می زند.

"تندیس" مجله خوبی ست تا وقتی که بی طرف و بدون جانبداری و در مسیر خاصی قلم نزند. همه ما با برگه های کاغذ 80 گرم از وسط تا خورده آن خاطره داریم. "تندیس" خوب است چون بی ریا بوده و بدون زرق و برق و با تمام توان ایستاده تا به چرخ لنگان هنر این سرزمین یاری کند.
حالا چه شده که با قلم نا آشنایی دست به تخریب چهره برجسته ای چون "شیوا" می زند؟ آیا تلاش چند دهه ای قباد شیوا را برای ارائه گرافیک ایران می توان نادیده گرفت؟
این پرسشی است که سردبیر این مجله باید از خود بپرسد.
شیوا در نبود ممیز پدر بر حق گرافیک ایران است، چون این خانواده به رسم احترام به کسوت استادی و موی ایشان که در مسیر رسیدن به آنچه که زود هم بدست نمیآید سپید شده و به پاس تلاش وی برای هر آنچه که امروز داریم ایشان را پدر و استاد خود می داند.
به امید روزی که دیگر هیچ منتقدی در قالب نقد، در جهت منافع خود و دیگران ننویسد.


بازدید از مطلب: ۵۵ بار
برای ارسال نظر، باید وارد سایت شوید

motal   ۱ سال قبل     ۲۳ شهريور ۱۳۹۰
shiva niazi be tandis nadare
be nazaram brash ye kafan besazin behtare
ajab adamiye ke fek mikoneh faghat khodesh bozorge
na dadash on donya bayad javab pas bede
shom negaran nabash vagoizar konid be god
موافق هستم
بدون موافق!
گرافیست اکتیو ایران   ۱ سال قبل     ۲۱ اسفند ۱۳۸۹
در خصوص استاد شیوا: ایشان به عنوان یک طراح گرافیک فردی فعال اما آیا میدانید این استاد تمایلی به رشد طراحان جوان ندارند.من طی یک تماس تلفنی از ایشان دعوت به همکاری در حیطه گرافیک در کنار چند تن از طراحان جوان کردم ....پاسخ این بود :بنده در کنار افراد غیر حرفه ایی فعالیت نمیکنم.
موافق هستم
بدون موافق!
سیدمهدی موسوی  ۱ سال قبل     ۱۹ اسفند ۱۳۸۹
استاد قباد شیوا در وضعیت کنونی گرافیک ایران به جرات تنها سردمدار گرافیک مولف و پویاست و اینچنین بی حرمتی ها گویای بیدانشی و غرض ورزس صرف است و لاغیر ...
موافق هستم
بدون موافق!
سروش اخویان  ۱ سال قبل     ۱۸ اسفند ۱۳۸۹
چی بگم ........
موافق هستم
بدون موافق!
عباس سیف آبادی  ۱ سال قبل     ۱۴ اسفند ۱۳۸۹
دنیای ما اینگونه است که بزرگان کوچکترها را تخریب می کنند و کوچکترها بزرگان را.
چه باید کرد و چه چاره ای باید اندیشید؟
موافق هستم
بدون موافق!
سمیه   ۱ سال قبل     ۱۲ اسفند ۱۳۸۹
برای تندیس متاسفم.
موافق هستم
بدون موافق!
رضا   ۱ سال قبل     ۱۲ اسفند ۱۳۸۹
گرافیک نت عزیز شما چرا؟! قرار نبود تو این خاله زنکی ها شما هم وارد بشی... آخه تندیس هم شد نشریه فرهنگی؟ همش آگهیه. بیشتر میشه گفت آگهی نامه تا دو هفته نامه.
موافق هستم
بدون موافق!
محبوبه السادات نوابی محبوبه السادات نوابی  ۱ سال قبل     ۱۲ اسفند ۱۳۸۹
ممنون از متن فوق العاده با فکر و تدبیرتون-تاثیر گذار بود!!!اما کو آدمی که تاثیر بگیره!!!
موافق هستم
بدون موافق!
Copyright © graphicnet.ir 2008-2016 All rights reservedطراحی سایت ساناتک