گـرافیک نت
را در گـوگـل
محبوب کنید
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
Mon 15 Oct 2018
دوشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۹   گفتگو
۰
محبوب

به مناسبت روز جهانی گرافیک

خبرگزاری فارس به مناسبت هفتم اردی بهشت، روز جهانی گرافیک، گفتگو با سه تن از طراحان گرافیک را منتشر کرده که خلاصه ای از آنرا می خوانید...
- مسعود نجابتی: اتفاقات خوب گرافیک ایران، منحصر به جشنواره‌هاست...
او معتقد است که اتفاقات خوب در گرافیک ایران را تنها در جشنواره‌ شاهدیم و از سرایت آن به بازار و میان مردم هیچ خبری نیست. نجابتی تصریح می کند که حتی بسیاری از نخبه‌های گرافیک کشورمان نیز تنها در جشنواره‌ها و مسابقات مختلف مورد تشویق قرار می‌گیرند و به اهدای جوایزی به آن‌ها اکتفا می‌شود، اما از آن‌ها برای طراحی در بخش‌های مورد نیاز کشور دعوت به همکاری نمی‌شود.
وی افزود: بخش عمده‌ای از کارهای گرافیکی کشور را افرادی غیرحرفه‌ای با دستمزدهای بسیار پایین انجام می‌دهند و به همین دلیل آثاری از فعالیت‌های هنرمندان حرفه‌ای را در جامعه شاهد نیستیم.
- قبادشیوا: مدیران دولتی باید به دیدن نمایشگاه‌های گرافیک بیایند...
وی معتقد است که مخاطب نمایشگاه‌های گرافیک ایران باید شامل مدیران دولتی و صاحبان کارخانه‌هایی باشد که نیاز به سفارش آثار گرافیکی دارند.
شیوا همچنین می افزاید: در ایران اصلاً‌ گرافیک نداریم و آثاری که تعداد معدودی از هنرمندان در طول سال تولید می‌کنند کافی نیست، چرا که تولیدات تمام کارخانه‌های کشور و سازمان‌های دولتی آن بدترین گرافیک را دارند، بنابراین تولید تعداد اندکی آثار گرافیک آن هم در حوزه فرهنگی اصلاً برای جامعه کفایت نمی‌کند و باید به گرافیک کلان کشورمان توجه داشته باشیم.
شیوا درباره راه برون‌رفت از معضل می گوید: گرافیک کشور زمانی پیشرفت می‌کند که ابتدا یک سفارش دهنده آگاه، دوم طراح آگاه و در نهایت یک مصرف کننده آگاه داشته باشد که اگر همه این‌ها باهم رشد کنند، گرافیک کشور در سطح خوبی قرار خواهد گرفت.بنابراین اگر طراح آگاه باشد اما سفارش‌دهنده و مصرف‌کننده آگاه نبود،‌ گرافیک هیچ رشدی نخواهد داشت.
- داریوش مختاری: لطمه سپردن کارهای گرافیکی به غیرحرفه‌ای‌ها، جبران‌ناپذیر است...
داریوش مختاری گفت: گرافیک ایران در سطح دنیا به جایگاه شایسته خود دست یافته است اما همچنان در داخل ایران، کارهای گرافیکی به غیرحرفه‌ای‌ها سپرده می‌شود.
وی همچنین گفت: موفقیت‌های این هنرمندان باعث افتخار هر ایرانی است و چشم‌انداز روشنی را در عرصه جهانی برای گرافیک ایران می‌توان متصور بود، اما متأسفانه در داخل کشور مسئولین و دست‌اندرکاران هنرهای تجسمی نسبت به آن‌ توجه لازم را ندارند و مدتهاست که در جشنواره‌های داخلی نیز شاهد رکودی در بخش گرافیک هستیم.


بازدید از مطلب: ۱۷۱ بار
برای ارسال نظر، باید وارد سایت شوید

Copyright © graphicnet.ir 2008-2018 All rights reservedطراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک